Bakupost portalından alınan məlumata görə, ain.az xəbər verir.
Almaniyalı “Christian Solidarity International” (CSI) təşkilatının icraçı direktoru Farrer Peter Fux Ermənistandakı vəziyyəti ciddi sözlərlə dəyərləndirib.Bakupost.az “CNA Deutch” istinadən xəbər verir ki, Fuxun müşahidələrinə görə, ölkə içində dərin sosial parçalanma və dini gərginlik yaşayır və bu, ailələrin gündəlik həyatına qədər təsir edir.
“Ölkə uzun illər həm xaricdən təzyiq altında, həm də daxildə parçalanıb. İyun ayında keçiriləcək seçkiləri nəzərə alsaq, artıq indidən görünür ki, cəmiyyətdə ciddi debat və fərqli baxışlar mövcuddur,” – deyə Fux bildirib. O əlavə edib ki, Paşinyanın rəhbərliyi altında ölkə dayanıqlı, demokratik və inkişaf yönümlü siyasətə aparılır, vətəndaşların müxtəlif fikir və baxışlarını ifadə etməsinə şərait yaradılır.Fux həmçinin dini institutlarda gərginliklər olduğunu qeyd edib. “Hazırda II Qaregini və onun bəzi tərəfdarları hökumətin sülh və diplomatiya təşəbbüslərinə mane olurlar. Bu, bəzən kilsə və dövlət arasında gərginlik yaradır,” – deyə Fuchs bildirib. Onun sözlərinə görə, bir neçə din xadimi həbsdədir və II Qaregini rəhbərliyi altındakı maneələr ölkədə dini və sosial stabilliyə mənfi təsir göstərir.Fux Ermənistanın Erməni Apostol Kilsəsi və Paşinyan hökuməti arasındakı münasibətləri də şərh edib. Onun sözlərinə görə, Paşinyan dini institutlarla dialoqa açıqdır və onların fəaliyyətinə konstruktiv şəkildə müdaxilə edir, eyni zamanda ölkənin milli identitetini qorumağa çalışır. “Paşinyan, ölkəni idarə edərək, demokratik prosesləri möhkəmləndirir və regionda sülhün qorunmasına çalışır”, – deyə Fux bildirib.Fux həmçinin regiondakı konkret məsələlərə toxunub. O bildirib ki, Paşinyanın rəhbərliyi altında Azərbaycanla bağlanmış sülh müqaviləsi və Qarabağla bağlı razılaşmalar ölkədə stabilliyin qorunmasına xidmət edir. Paşinyan eyni zamanda Tavuş bölgəsindəki kəndlərin vəziyyətini diqqətdə saxlayır, vətəndaşların hüquqlarını qoruyur, həmçinin Qarabağ ermənilərinin geri qayıtması üçün diplomatik səyləri dəstəkləyir.O, həmçinin başyepiskop Baqrat Qalstanyan ilə görüşdüyünü və onun “düzgünlük, ədalət və barış” prinsipləri üçün mübarizə apardığını bildirib.Fux əlavə edib ki, Paşinyan hökuməti kilsə ilə bağlı islahatlar həyata keçirir, lakin bu addımlar dini liderlərin fəaliyyətinə təsir edir. “Katolikosun liturgiyalarda dualarının dayandırılması və personal qərarlarının həyata keçirilməsinin çətinləşdirilməsi, dini institutların üzləşdiyi problemləri göstərir,” – deyə Fux bildirib. Bunun nəticəsi olaraq, Erməni Apostol Kilsəsinin Yepiskop Konfransı fevral ayında Avstriyanın Sankt Pölten şəhərində keçiriləcək toplantısını ölkə daxilində təşkil edə bilmir, çünki hökumət altı din xadiminə səfər qadağası qoyub.Ermənistanda sosial və dini gərginlik, Paşinyanın təşəbbüslərinə qarşı çıxan bəzi ruhanilər və II Qaregini rəhbərliyi altındakı maneələr fonunda daha da nəzərə çarpır. Lakin Fux vurğulayır ki, Paşinyan ölkədə sabitlik, inkişaf və demokratik prinsipləri qorumaq istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Xarici təzyiq və beynəlxalq diqqət indi vacibdir ki, Paşinyanın müsbət siyasəti dəstəklənsin və ölkədə sabitlik möhkəmlənsin.Cavid, BakuPost