Sosial ÅŸÉ™bÉ™kÉ™lÉ™rdÉ™ taksi sürücülÉ™rinÉ™ verilÉ™n sertifikatların satılması vÉ™ yaxud baÅŸqalarına verilmÉ™si ilÉ™ baÄŸlı paylaşımlarla qarşılaşırıq. SürücülÉ™r bu kimi addım atdıqda, onun hansı hüquqi mÉ™suliyyÉ™t daşıyacağı ilÉ™ maraqlanırlar. BÉ™zilÉ™ri “qara yollarla” bunu edÉ™ bilÉ™cÉ™klÉ™rini dÉ™ söylÉ™yirlÉ™r.
Bəs görəsən, taksi sürücülərinə verilən sertifikatın satılması və ya başqasına verilməsinin hüquqi məsuliyyəti varmı? Bu necə müəyyən olunur?
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən Lent.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, xüsusi hazırlıq keçmiş taksi sürücülərinə verilən şəhadətnamə fərdi sənəddir və onun başqa şəxsə icarəyə verilməsi, istifadəyə təqdim edilməsi və ya üçüncü şəxs tərəfindən istifadə olunması qanunvericiliklə qadağandır.
“QanunvericiliyÉ™ É™sasÉ™n, xüsusi hazırlıq keçmÉ™miÅŸ sürücünün sÉ™rniÅŸindaşıma fÉ™aliyyÉ™tinÉ™ cÉ™lb edilmÉ™si aÅŸkarlandıqda inzibati mÉ™suliyyÉ™t yaradır vÉ™ icazÉ™si ləğv edilir.
Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən təqdim edilən şəhadətnamə sürücünün xüsusi hazırlıq üzrə imtahanı şəxsən keçdiyini təsdiq edən rəsmi sənəddir. Bu sənədin başqası tərəfindən istifadə edilməsi imtahan nəticələrinin və sürücünün bilik uyğunluğunun saxtalaşdırılması kimi qiymətləndirilir.
Taksi fÉ™aliyyÉ™ti göstÉ™rmÉ™k üçün icazÉ™ alındıqda, e-daşıyıcılar alt sistemi üzÉ™rindÉ™n bir sıra sÉ™nÉ™dlÉ™r yoxlanılır. Yoxlanılan sÉ™nÉ™dlÉ™rdÉ™n biri dÉ™ xüsusi hazırlığa dair ÅŸÉ™hadÉ™tnamÉ™dir. BelÉ™ ki, hÉ™min ÅŸÉ™hadÉ™tnÑ„mÉ™lÉ™rin düzgünlüyü üzÉ™rindÉ™ki QR kodlara uyÄŸun, hÉ™mçinin AYNA İnformasiya SistemlÉ™rdÉ™ki mÉ™lumatlara istinad edilÉ™rÉ™k yoxlanılır. Eyni zamanda, SİMA imza ilÉ™ gündÉ™ bir neçə dÉ™fÉ™ sürücünün identifikasiyası aparılır”.