S.Lavrov: "İrana yeni zərbələr beynəlxalq ictimaiyyət üçün mənfi nəticələr doğura bilər" » AzadMedia.az
S.Lavrov:
TASS agentliyinin məlumatına görə, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov İrana qarşı yeni zərbələrin bütün beynəlxalq ictimaiyyət üçün “mənfi nəticələr” doğura biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Nazir bu fikirləri “Al Arabiya” telekanalına müsahibəsində səsləndirib. O bildirib ki, İrana qarşı zərbələr əvvəllər də həyata keçirilib və hədəf kimi Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (BAEA) nəzarətində olan nüvə obyektləri seçilib.
Lavrov qeyd edib ki, 2025-ci ilin iyununda United States və Israel tərəfindən İrana endirilən zərbələr yalnız BAEA-nın və Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsinin nüfuzuna xələl gətirməyib, həm də “real nüvə insidenti riski” yaradıb.
Onun sözlərinə görə, hazırda vəziyyət İran tərəfinin təqdim etdiyi məlumatlara əsasən nisbətən sabitdir. Lakin nüvə obyektlərinə zərbələr İranı nüvə materiallarının fiziki mühafizəsi məsələsi barədə ciddi düşünməyə məcbur edib. Lavrov vurğulayıb ki, bu materiallar BAEA-nın nəzarəti altındadır və onlara toxunmaq olmaz.
Rusiyalı nazir bildirib ki, ABŞ və İsrailin bu addımları həm fiziki risklər yaradıb, həm də BAEA-nın və Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsinin beynəlxalq nüfuzunu sarsıdıb. Onun sözlərinə görə, Tehran dəfələrlə bu müqavilənin İran üçün məcburi xarakter daşıdığını bəyan edib.
Lavrov əlavə edib ki, Birgə Hərtərəfli Fəaliyyət Planı (JCPOA) imzalandıqdan sonra BAEA-nın İranın fəaliyyətinə nəzarəti “misli görünməmiş” səviyyədə olub və Tehran heç vaxt Nüvə Silahlarının Yayılmaması Müqaviləsini və ya BAEA ilə təminat sazişini pozmaqda ittiham edilməyib.
Nazirin sözlərinə görə, bütün risklər və siyasi gərginlik 2018-ci ildə ABŞ-ın JCPOA-dan çıxmasından sonra yaranıb.