İrəvanın istəyi Şoyqunu qəzəbləndirdi: “Bir gecədə baş verəcək” mesajı Bakıya idi?
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqunun ötən gün Ermənistanla bağlı açıqlaması birmənalı qarşılanmayıb. Şoyqu bildirib ki, Ermənistan hökumətinin bu ölkənin dəmir yollarının idarə edilməsində Rusiyanı əvəzləməsi ilə bağlı istəyi düşünlməmiş qərardır.
Onun sözlərinə görə, belə bir addımdan sonra mövcud sistem bir gecədə sıradan çıxa bilər.
“Başqa bir şirkətin Ermənistanda uzun müddətdir ki, ən çətin şərtlərdə effektiv fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu daşıyıcısını tam əvəz edə bilməsi ehtimalı azdır”, – Şoyqu bildirib.
Ekspertlər hesab edir ki, Sergey Şoyqunun sözləri yalnız Ermənistana ünvanlansa da, eyni zamanda Azərbaycana da xəbərdarlıq mahiyyəti daşıyır. Belə ki, Bakının TRIPP layihəsinin icrasında maraqlı olması Moskvada diqqətlə izlənilir.
Globalinfo.az-a danışan siyasi şərhçi Əli Mustafayev deyib ki, Rusiyanın Cənubi Qafqaz ilə bağlı iddiaları hələ də bitməyib:
“Kreml hər fürsətdə regiona qayıtmağı və Cənubi Qafqazı öz təsir dairəsində saxlamağı düşünür. Bu Rusiyanın ən böyük yanlışlığıdır, çünki bölgəmiz heç bir ölkənin arxa bağçası deyil. Regiondakı ölkələr suverendir və Rusiyanın buna hörmət etməsi lazımdır. Lakin görünür, imperiya ambisiyaları buna imkan vermir.
Bu gün Ukraynada baş verənlər Rusiya imperializminin bariz nümunəsidir. Ermənistana gəldikdə isə, Kremlin bu ölkədə heç kəsə güzəşt etməsi gözlənilmir. Moskvanın İrəvana təsir imkanları get-gedə azalır və gücü tükənir, amma yenə də Ermənistanda revanşist prosesi davam etdirir.