“Bakıda imzalanan sənədin gizlinləri” – Rusiya mediasından sensasion iddialar
Azərbaycanla ABŞ arasında “strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiya”nın imzalanması gözlənildiyi kimi, Rusiya mediasında ciddi reaksiya doğurub-nələr yazılır?
ABŞ vitse-prezidenti J.D. Vensin Bakıya səfəri və Azərbaycanla “strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiya”nın imzalanması gözlənildiyi kimi Rusiya mediasında ciddi reaksiya doğurub.
ilk olaraq dzen.ru saytı bununla bağlı geniş təhlil yazıb.
Picture
“Vensin səfəri bütün postsovet məkanında geosiyasi gərginliyin artması fonunda baş tutmasaydı və Bakının “strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiya” adlandırdığı sənədin imzalanması olmasaydı, çox da diqqət çəkməzdi. Qapalı qapılar arxasında keçirilən rəsmi mərasim bir çox suallar doğurdu: tərəflər hansı öhdəlikləri götürdülər, Vaşinqton və Bakı yaxınlaşması niyə indi baş verir və bu diplomatik fəaliyyətin arxasında hansı maraqlar dayanır? Vensin ənənəvi olaraq Rusiyanın təsir dairəsi hesab edilən bir bölgəyə səfəri təsadüfdür, yoxsa Moskvaya ABŞ-ın postsovet məkanında yeni tərəfdaşlar axtardığına dair qəsdən verilən siqnaldır?”-dzen.ru-nun təhlilində belə deyilir.
Qeyd olunur ki, Avropanı Asiya ilə birləşdirən neft kəmərləri və nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşən Azərbaycan, bölgədə təsir axtaran istənilən güc üçün strateji əhəmiyyət daşıyır: “Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Bakı Rusiya, Qərb və Türkiyə və İran kimi regional güclər arasında ardıcıl olaraq balans yaratmış, öz üstünlüyünü maksimum dərəcədə artırmışdır. İlham Əliyevin 20 ildən artıqdır ki, həyata keçirdiyi bu çoxvektorlu siyasət, Azərbaycana heç bir güc mərkəzindən tamamilə asılı olmadan nisbi müstəqilliyini qorumağa imkan verib.
Lakin Ukrayna münaqişəsi və qlobal ittifaqların yenidən qurulması fonunda bu strategiya ciddi şəkildə sınaqdan keçirilir”.
Qeyd olunur ki, ənənəvi olaraq Cənubi Qafqazı öz maraq zonası kimi görən Rusiya Bakıya getdikcə daha çox təzyiq göstərir: “Ukraynadakı müharibə və sonrakı sanksiyalar Azərbaycanın daha qətiyyətli seçimlər etmək məcburiyyətində qaldığı yeni bir reallıq yaratdı. İndi Azərbaycan enerji müstəqilliyi axtaran Avropa ölkələri üçün cəlbedici tərəfdaşdır. Bunu Vaşinqtonun Bakıya artan diqqətini və bu yaxınlara kimi ağlasığmaz görünən “strateji tərəfdaşlıq” haqqında Əliyevə sənədlər təqdim etməyə hazır olduğu da təsdiqləyir”.
Rusiya saytı iddia edir ki, Bakıya səfər üçün Vensin seçilməsi təsadüfi deyil və Amerika daxili siyasətinin kontekstini anlamağı tələb edir: “Amerika sistemində nisbətən yeni və əsasən simvolik vəzifə olan vitse-prezident ənənəvi olaraq təmsilçi funksiyaları yerinə yetirir, lakin Vens yeni administrasiyada sələflərindən daha aktiv rol oynayır. Vens indi xarici siyasət məsələlərinin həlli üçün görəvləndirilir və bu, Trmpın öz müavininə olan etimadını nümayiş etdirir”.
İddia olunur ki, Bakıda imzalanan sənədin məzmunu haqqında rəsmi məlumat olduqca azdır.
“Qapalı qapılar arxasında aparılan danışıqlar və sənədin ictimaiyyətə açıq mətninin olmaması tərəflərin götürdüyü öhdəliklərlə bağlı bir çox fərziyyələrə səbəb olub. Bu cür sənədlərin məntiqinə və səfərin kontekstinə əsasən, potensial əməkdaşlığın bir neçə əsas sahəsini təxmin etmək olar. Birincisi, enerji var: Azərbaycan əsas neft və qaz istehsalçısıdır və ABŞ Rusiya resurslarından asılılığını azaltmaqla Avropaya enerji təchizatını şaxələndirməkdə maraqlıdır. İmzalanmış xartiya Azərbaycanın Avropaya ixracının genişləndirilməsini, enerji infrastrukturuna investisiya qoyuluşlarını və beynəlxalq enerji bazarlarında hərəkətlərin əlaqələndirilməsini nəzərdə tuta bilər. İkincisi, təhlükəsizlik məsələləri var: Cənubi Qafqaz qeyri-sabit bir bölgə olaraq qalır və ABŞ hərbi bazalara çıxış əldə etməkdə və ya Azərbaycan silahlı qüvvələri ilə əlaqələri gücləndirməkdə maraqlı ola bilər. Üçüncüsü, Rusiya və İranın təsirinə qarşı durmaq lazımdır: hər iki ölkə Azərbaycanı öz maraq zonası kimi görür və Bakının Vaşinqtonla yaxınlaşması daha geniş məhdudlaşdırma strategiyasının bir hissəsi ola bilər”.
Daha sonra isə o da qeyd edilir ki, imzalanmış sənədin əsasən deklarativ xarakter daşıdığını və konkret öhdəliklər ehtiva etmədiyi də istisna deyil:
“Bu təcrübə diplomatiyada geniş yayılıb- tərəflər əməkdaşlıq görüntüsü yaradan, lakin konkret öhdəlik götürməyən “tərəfdaşlıq” sənədlərini imzalayırlar. Bu halda, xartiyadan Əliyev ölkə daxilində beynəlxalq dəstəyi nümayiş etdirmək və Rusiyanın təsirini balanslaşdırmaq üçün istifadə edə bilər, ABŞ isə heç bir real öhdəlik götürmədən regionda genişlənmiş iştirakını elan etmək imkanı qazanır. Vaşinqtonla strateji tərəfdaşlıq Moskvanın mümkün təcavüzünə qarşı bir növ sığorta, münaqişə halında Azərbaycanın güclü qonşusuna qarşı tək qalmayacağına zəmanət kimi qəbul edilə bilər. Nəhayət, iqtisadi motivləri istisna etmək olmaz. Karbohidrogen ixracından çox asılı olan Azərbaycan iqtisadiyyatı enerji bazarındakı qlobal dəyişikliklər fonunda təzyiq altındadır. ABŞ ilə tərəfdaşlıq Amerika investisiyalarına, texnologiyalarına və bazarlarına çıxışı aça bilər, iqtisadi şaxələndirməyə imkan verə və ənənəvi tərəfdaşlardan asılılığı azalda bilər”.
Cənubi Qafqaz siyasəti üzrə ekspert, Yaxın Şərq Universitetinin professor Fərrux Cəlalov isə deyib ki, Vensin Bakıya səfəri və strateji tərəfdaşlıq haqqında xartiyanın imzalanması, şübhəsiz ki, vacib hadisələrdir, lakin onların əhəmiyyəti şişirdilməməlidir:
“Bu cür sənədlər müntəzəm olaraq imzalanır və onların bir çoxu praktik olaraq həyata keçirilmədən kağız üzərində qalır. Əsas sual bu bəyannamələrin arxasında nəyin dayanması, tərəflərin hansı konkret öhdəliklər götürməsi və onları yerinə yetirməyə hazır olub-olmamalarıdır.
Məsələn, o, anti-Rusiya koalisiyanın bir hissəsi olacaqmı? Bu sualların cavabları mövcud yaxınlaşmanın nəticəsini müəyyən edəcək. Amerika tərəfində işlər daha mürəkkəbdir. Yeni ABŞ administrasiyası beynəlxalq münasibətlərə praqmatik yanaşma nümayiş etdirir. Azərbaycan enerji tərəfdaşı, Rusiya və İrana qarşı çəki və tranzit dəhlizi kimi maraq doğurur. “Gizli razılaşmalara” gəldikdə isə, onlar diplomatiyada mütləq mövcuddur, lakin onlar adətən yalnız illər sonra, arxivlər açıldıqda və ya tərəflərdən biri onları ictimaiyyətə açıqlamaq qərarına gəldikdə məlum olur. Yalnız Əliyev və Vensin bağlı qapılar arxasında nələri müzakirə etdiklərini təxmin etmək olar, lakin məntiq göstərir ki, onlar yalnız elan edilmiş enerji və təhlükəsizlik məsələləri ilə məhdudlaşmayıblar. Onlar ehtimal ki, konkret əməkdaşlıq mexanizmlərini, tərəflərin öhdəliklərini və ən əsası, tərəfdaşlığın dayandırıla və ya ləğv edilə biləcəyi şərtləri müzakirə ediblər”.
“Kommersant.ru” isə “Amerikanın Qafqaza hücumu” adlı geniş təhlilində Vaşinqtonun bu regiondakı fəallığından narahatlığı vurğulanıb.