ain.az bildirir, Xalq qazeti saytına əsaslanaraq.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vəciyə Səmədova adına Sərgi Salonunda istedadlı rəssam Məryəm Ələkbərlinin xatirəsinə həsr olunmuş fərdi sərgi keçirilib. Sərgidə onun 46 əsəri, o cümlədən abstrakt əsərlər, natürmortlar və portretlər nümayiş etdirilib.
Sərgini açan Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq Rəssamı professor Fərhad Xəlilov sərgiyə ətraflı baxış keçirib, rəssamın əsərlərinin bədii əhəmiyyətini qeyd edib və onun əsərlərinin bir çox rəssam üçün nümunə ola biləcəyini vurğulayıb. Fərhad Xəlilov Məryəm Ələkbərli və onun Fransadakı fərdi sərgisi ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
Sərginin kuratoru, incəsənət üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Şamilli rəssamın həyatı və yaradıcılığı, həyat yolu, əsərlərinin bədii keyfiyyətləri və sənətimizdə olduqca qeyri-adi bir fenomenlə qarşılaşdığımız barədə ətraflı danışıb.
Məryəm həyatı boyu əsərlərini müxtəlif ölkələrdə nümayiş etdirib. Onun beş sərgisi Bakıda keçirilib. “Art Garden” və “Qız Qalası” qalereyalarındakı əsərlərinin ilk sərgilərindən tutmuş 2023-cü ildə Muzey Mərkəzindəki ən son sərgisinə qədər o, bir rəssam kimi inanılmaz dərəcədə mürəkkəb inkişaf və transformasiya səyahətindən keçib.
Məryəmin əsərlərində ən diqqət çəkən şey onun fantastik enerjisidir. O, dərhal valeh edir və bir əsərdən digərinə çəkir. Bu, məmnun etmək istəyinin deyil, özünü tam ifadə etmək və bizi əhatə edən hər şeyə dair anlayışınızı əks etdirmək üçün canlı bir istəyin olduğu yeni bir dünyadır.
Sərgiyə gələnlər rəsmlərdən əvvəl uzun müddət dayandılar: əsərlər onları estetik qavrayış və daxili harmoniyanın xüsusi bir məkanına cəlb edərək, açıq bir bədii cazibədarlıq nümayiş etdirirdi. Onlar incə kompozisiya, işıq və emosional tarazlığa əsaslanan rəssamın dünyagörüşünün bütövlüyünü ortaya qoydular.
Rəssam artıq həyatda deyil, lakin əsərləri izləyicilərdə rezonans doğurmağa davam edir. Nümayiş olunan əsərlər onun diqqətəlayiq istedadını və mədəni həyata əhəmiyyətli töhfəsini xatırladır. Əsərləri onun özünəməxsus dünyagörüşünü - parlaq, emosional cəhətdən açıq və izləyici ilə səmimi dialoqa yönəlmiş şəkildə əks etdirir.
Sərgi bir daha həm peşəkar incəsənət tarixçiləri, həm də incəsənətsevərlər arasında onun əsərlərinə olan güclü marağı təsdiqləyib.
Sərgi 24 fevrala qədər davam edir.