Agentlik: 130 a yaxın məhkumun ilkin sosial psixoloji qiymətləndirilməsi aparılıb
Azertag saytından verilən məlumata əsasən, ain.az məlumatı açıqlayır.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin və Penitensiar xidmətin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində cəza çəkməkdən azad edilməsinə 3 ay qalmış məhkum şəxslərlə ilkin sosial-psixoloji qiymətləndirmə işləri davam etdirilir.
Agentliyin İctimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya şöbəsindən AZƏRTAC-a verilən məlumata görə, həmin əməkdaşlıq çərçivəsində 2024-cü ildən etibarən 16 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində sosial-psixoloji kabinet də yaradılıb.
Kabinetin məqsədi penitensiar müəssisələrdə cəza çəkən və cəzasının bitməsinə 3 ay qalmış şəxslərin azadlığa çıxdıqdan sonra cəmiyyətə asanlıqla uyğunlaşmasını təmin etmək, onların sosial-psixoloji adaptasiyasına dəstək olmaqdır.
Burada agentliyin əməkdaşları tərəfindən şəxsin sosial xidmətə olan tələbatı qiymətləndirilir, şəxsin ehtiyaclarına uyğun olaraq sosial-psixoloji, sosial-hüquqi və sosial-məsləhət yardımı göstərilir.
Sosial Xidmətlər Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən ötən il həmin kateqoriyadan olan 82, 2024-cü ildən bu günədək isə 130-a yaxın şəxslə qiymətləndirmə aparılıb.
Növbəti mərhələdə sosial-psixoloji kabinetlərin sayının artırılaraq digər cəzaçəkmə müəssisələrini də əhatə etməsi nəzərdə tutulur.