"Gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili məsələsi təbii ki, çox vacib prioritetlərdən biridir. Lakin gənclər özlərində bu sahədə təşəbbüskar və fəal olmalı, müəyyən təşkilatçılıq təşəbbüsləri ilə çıxış etməlidirlər. Biz müəyyən mənada bu təşəbbüsləri hiss edirik. Yəni, gənclər hər sahədə fəal olurlar, lakin onların mühüm bir hissəsi müxtəlif yaradıcılıq tədbirlərindən və müəyyən innovativ təşəbbüslərdən kənarda qalır. Bunun həm obyektiv, həm də subyektiv səbəbləri var. Belə ki, bir çox gənclər təşəbbüsü daha çox digərlərindən, həmyaşıdlarından, dostlarından, tanışlarından, eləcə də cəmiyyətin daha təcrübəli orta təbəqəsindən gözləyirlər. Təbii ki, belə təşəbbüslər olur. İnsanın həm yaşca, həm də ruhən gənc olması çox vacib və gözəldir. Yəni, insan inkişafı, gələcək hədəfləri, sağlamlıq və rifah məqsədləri böyük olduqda, o, qəlbən gənc qalır. Bu baxımdan, cəmiyyətə pozitivlik və nümunəvi davranışları aşılamaq da vacibdir. Təbii ki, sosial siyasətlər gənclərin maddi rifahı ilə bağlıdır. İşsiz, ümidsiz və fəaliyyətsiz olmaq gənclər üçün ciddi çətinlik yaradır. Bu məsələnin həlli üçün hər bir dövlətdə o cümlədən Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasəti xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Gənclər və İdman Nazirliyi bu sahədə funksional vəzifələrini yerinə yetirir. Lakin görülür ki, dövlət səviyyəsində tədbirlər həyata keçirilən zaman cəmiyyətdə gənclərin öz təşəbbüskarlığı da çox önəmlidir. Burada yalnız dövlət tədbirləri deyil, həm də cəmiyyətdə fərdi, şəxsi və hüquqi təşəbbüskarlıq çox vacibdir".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında sosioloq Naib Niftəliyev deyib.
Qeyd edək ki, müasir dövrdə gənclərin cəmiyyətin həyatında aktiv rol oynaması, onların şəxsi inkişafı və ictimai inteqrasiyası üçün mühüm şərtlərdən biridir. Lakin, bir çox hallarda sosial, mədəni və yaradıcılıq imkanlarının məhdudluğu gənclərin asudə vaxtını səmərəli keçirməsinə əngəl yaradır. Bu məhdudiyyət yalnız onların şəxsi inkişafını məhdudlaşdırmır, eyni zamanda onları qeyri-formal və bəzən mənfi fəaliyyətlərə yönəlmə riskinə də gətirib çıxara bilər. Buna görə, gənclərin sosial fəallığını artıran yeni yanaşmaların tətbiqi və dövlətlə özəl sektor arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi xüsusi önəm kəsb edir. Mövzu həm sosial siyasət, həm də gənclərin rifahının təmin edilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
Sosioloq bildirib ki, gənclər qanun və qaydalar çərçivəsində aktiv olmalı, mədəni və kütləvi tədbirlərdə iştirak etməli, həmçinin bu tədbirlərin təşəbbüskar rolunu da üzərlərinə götürməlidirlər.