Fransada daşqın fəlakəti 110 min hektar ərazi batdı, zərər milyardlarla ölçülür
Bakupost saytından verilən məlumata görə, ain.az xəbər verir.
Fransanın cənub-qərbi artıq 33 gündür daşqınların əsarətindədir. Aramsız yağıntılar nəticəsində ümumi sahəsi təxminən 110 min hektar olan ərazi su altında qalıb, minlərlə insan evindən didərgin düşüb.
Bakupost.az xəbər verir ki, məlumatı France Info yayıb.
Telekanal bildirir ki, ən ağır vəziyyət Garonne River, Loire River və Charente River vadilərində yerləşən yaşayış məntəqələrində müşahidə olunur.
Rəsmi qurumlar ən yüksək – qırmızı təhlükə səviyyəsini Maine-et-Loire, Gironde və Lot-et-Garonne departamentlərində elan edib. Daha 14 departamentdə isə narıncı təhlükə rejimi qüvvədədir.
Hazırda su basmış rayonlardan əhalinin təxliyəsi davam edir. Rəsmi məlumata görə, 1,6 mindən çox sakin evlərini tərk etməyə məcbur olub.
Bu arada BFMTV telekanalı xəbər verir ki, təbii fəlakətin yaratdığı ilkin maddi zərər 3 milyard avroya çata bilər.
Fövqəladə xidmətlər gecə-gündüz çalışsa da, vəziyyət hələ də tam nəzarətə götürülməyib. Sinoptiklər yaxın günlərdə yağışların davam edəcəyini istisna etmirlər.