Paytaxtda intizam dərsi İşləməyən məmurlara xəbərdarlıq
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, ain.az xəbər verir.
Bakıda keçirilən son müşavirədə Adil Əliyevə töhmət verilməsi yerli idarəetmənin ən ağrılı problemlərindən birini yenidən gündəmə gətirdi. Məsuliyyət və nəzarət məsələsi. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən keçirilən iclasda Suraxanı rayonunda qanunsuz tikintilərin çoxluğu, sanitar təmizliyin zəifliyi və zibillərin vaxtında götürülməməsi xüsusi vurğulandı. Bildirildi ki, rayon bu problemlərə görə digərlərindən mənfi mənada fərqlənir.
Əslində bu xəbər təkcə bir rayonun problemləri ilə bağlı deyil. Bu, illərdir vətəndaşların gündəlik həyatını çətinləşdirən sistemli idarəetmə boşluqlarının növbəti nümunəsidir.
Qanunsuz tikililər sadəcə memarlıq qaydalarının pozulması deyil. Onlar şəhərsalma planlarını dağıdır, infrastruktur yüklənməsini artırır, təhlükəsizlik riskləri yaradır və ən əsası, qanunun hamı üçün eyni işləmədiyi təəssüratını gücləndirir.
Sanitar təmizliyin zəif təşkili isə birbaşa insanların sağlamlığı və həyat keyfiyyəti ilə bağlıdır. Küçələrdən vaxtında götürülməyən məişət tullantıları təkcə estetik problem deyil. Bu, gigiyena, ekologiya və ictimai sağlamlıq məsələsidir. Paytaxtın bir rayonunda belə vəziyyətin hökm sürməsi göstərir ki, bəzi yerlərdə idarəetmə mexanizmləri ya işləmir, ya da formal xarakter daşıyır.
Töhmət intizam tədbiri kimi mühüm siqnaldır. Bu, təkcə bir məmura yönəlmiş xəbərdarlıq deyil, bütün yerli icra strukturlarına verilən mesajdır. Vəzifə status deyil, məsuliyyətdir. İcra başçıları vətəndaşların gündəlik problemlərinin həllinə cavabdehdirlər və onların fəaliyyəti real nəticələrlə ölçülməlidir.
Çox vaxt problemlər illərlə yığılıb qalır, lakin tədbir görülməsi yalnız ictimai narazılıq artdıqdan sonra gündəmə gəlir. Halbuki effektiv idarəetmə proaktiv olmalıdır. Problem böyüməmiş aşkarlanmalı və aradan qaldırılmalıdır.
Qanunsuz tikinti bir günün içində yaranmır. O, nəzarətsizliyin və ya göz yumulmanın nəticəsidir. Eyni sözləri sanitar vəziyyətə də aid etmək olar.
Adil Əliyevin çatışmazlıqları bir ay ərzində aradan qaldıracağına söz verməsi müsbət niyyət kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin cəmiyyət artıq vədlərdən çox nəticə görmək istəyir. Əgər doğrudan da qısa müddətdə qanunsuz tikintilərin qarşısı alınsa, ərazilər təmizlənsə və idarəetmə intizamı güclənsə, bu, digər rayon rəhbərləri üçün də nümunə olacaq.
Bu hadisə bir daha göstərir ki, yerli idarəetmədə şəffaflıq, operativ nəzarət və şəxsi məsuliyyət prinsipləri gücləndirilməlidir. Çünki vətəndaş üçün dövlət ilk növbədə yaşadığı küçənin təmizliyi, təhlükəsiz tikililər və qayda-qanun deməkdir. Bu sahələrdə boşluq varsa, ən böyük inkişaf layihələri belə insanların gözündə dəyərini itirir.
Əgər verilən töhmət real dəyişikliklərə səbəb olarsa, bu, təkcə Suraxanı üçün deyil, bütün icra strukturları üçün ciddi dərs ola bilər.
Vəzifə kreslosu rahatlıq zonası deyil, ictimai etimadı doğrultmaq məsuliyyətidir.