Azərbaycan Qazaxıstandan xam neft və neft məhsulları idxalını 4 dəfəyə yaxın artırıb
2025-ci ildə Azərbaycana Qazaxıstandan 74,034 milyon ABŞ dollarıdəyərində 135 966 ton bitumlu süxurlardan alınmış xam neft və neftməhsulları idxal olunub.
Məlumata görə, bu, 2024-cü ildəki göstərici ilə müqayisədə dəyərifadəsində 51,2 milyon dollar və ya 3,2 dəfə, həcm baxımından isə101,4 min ton və ya 3,9 dəfə çoxdur.
Qeyd edək ki, 2025-ci ildə Azərbaycana ümumilikdə 4 ölkədən –Qazaxıstan, Rusiya, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya BirləşmişKrallığı, İraq – 772,9 milyon ABŞ dolları dəyərində 1,664 milyonton bitumlu süxurlardan alınmış xam neft və neft məhsulları idxaledilib. Əvvəlki illə müqayisədə sözügedən məhsulların ölkəyə idxalıdəyər ifadəsində 247,2 milyon ABŞ dolları və ya 24,2%, həcmbaxımından isə 205,1 min ton və yaxud da 11% azalıb.
Əlavə edək ki, bundan başqa, 2025-ci ildə Azərbaycandan dünyanın21 ölkəsinə 12,1 milyard ABŞ dolları dəyərində 23,4 milyon tonbitumlu süxurlardan alınmış xam neft və neft məhsulları ixracedilib. 2024-cü illə müqayisədə sözügedən məhsulların dəyəri 2,4milyard ABŞ dolları və ya 16,2%, həcmi isə 214,8 min ton və ya 0,9%azalıb.