İstanbulda Tarabya villasının mülkiyyət hüququna dair iş üzrə məhkəmə davam edir
İstanbul 20-ci mülki işlər üzrə məhkəməsi cümə axşamı Rusiyanın Boğaz sahilindəki Tarabya villasının yeganə sahibi kimi hüquqlarına dair işin baxışını davam etdirəcək.
Prosesdə Rusiya tərəfini təmsil edən türkiyəli vəkil Selim Sarıibrahimoğlunun TASS-a verdiyi məlumata görə, iclasda hökmün çıxarılması gözlənilmir. Vəkil bildirib ki, məhkəmə iş üzrə sübutların toplanmasını davam etdirəcək, hazırda Türkiyə XİN ilə yazışma prosesi gedir və yekun qərarın bu iclasda çıxarılması ehtimal olunmur.
Sarıibrahimoğlu xatırladıb ki, keçən ilin 9 dekabrında baş tutan ilk iclasın nəticələrinə əsasən, müdafiə tərəfinin xahişi ilə Xarici İşlər Nazirliyinə mübahisə predmeti olan mülklə bağlı arxiv sənədlərinin və məlumatların təqdim edilməsi üçün sorğu göndərilib. Dekabrın 22-də XİN bu sorğunun Moskvadakı Türkiyə səfirliyinə, oradan isə Rusiya Federasiyasının səlahiyyətli orqanlarına ötürüldüyünü bildirib.
İstanbul Regional Məhkəməsinin altıncı məhkəmə palatası 26 sentyabr 2025-ci ildə villanın statusu ilə bağlı birinci instansiya məhkəməsinin qərarını ləğv edib. Həmin villaya həm Rusiya Federasiyası, həm Rusiya imperiyasının İstanbuldakı səfirlik əməkdaşı Nikolay İsveçinin varisləri, həm də Türkiyə dövləti iddia edir. Apellyasiya instansiyası qeyd edib ki, daşınmaz əmlakın diplomatik statusu araşdırılmadan və varislərin həqiqiliyi yoxlanılmadan qərar vermək olmaz. Bu səbəbdən iş yenidən baxılması üçün İstanbul 20-ci mülki işlər üzrə məhkəməsinə göndərilib.
Bu məhkəmə prosesi hələ 2008-ci ildə Türkiyənin Maliyyə və Xəzinə Nazirliyi tərəfindən başladılıb. Nazirlik iddia edir ki, mülkün İsveçinin adına qeydiyyatı formal xarakter daşıyıb və əmlak dövlət xəzinəsinə məxsus olmalıdır. Vəkil Sarıibrahimoğlu qeyd edib ki, malikanənin alındığı XIX əsrdə Osmanlı imperiyasındakı mülkiyyət rejimi xarici dövlətlərə öz adlarına daşınmaz əmlak almağa icazə vermirdi.
Bu səbəbdən Tarabya villasının mülkiyyət hüququ Rusiya imperiyası adından hərəkət edən səfirlik əməkdaşı İsveçinin adına rəsmiləşdirilib. Beləliklə, sənəddə İsveçin sahibkar kimi görünsə də, əmlakdan faktiki istifadə və sərəncam hüququ Rusiya imperiyasının diplomatik nümayəndəliyinə məxsus olub. 1903-cü ildə İsveçin vəfat etdikdən sonra malikanə Osmanlı sultanı V Mehmedin razılığı və məhkəmənin 1912-ci il qərarı ilə Rusiyanın diplomatik istifadəsinə verilib ki, bu da vəkilin sözlərinə görə, Rusiyanın mülkiyyətçi kimi hüquqlarını təsdiqləyir.