ZALUJNININ ZELENSKİYƏ QARŞI “QARANLIQ OYUNU” Generalı Prezidentə təzyiq alətinə çevirirlər?
Ukraynanın Böyük Britaniyadakı səfiri və Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin keçmiş baş komandanı Valeri Zalujnının “Associated Press”-ə yeni müsahibəsi böyük səs-küyə səbəb olub.
“AzPolitika” xəbər verir ki, Zalujnı ilk dəfə Prezident Volodimir Zelenski ilə qarşıdurma yaşamasından danışıb.
General, 2022-ci ildə Zelenski ilə tez-tez toqquşduğunu söyləyib. Onun dediyinə görə, məhz Zelenski ilə fikir ayrılıqlarına və ziddiyyətli münasibətlərə görə, SBU onun onun ofisində axtarış aparmağa çalışıb. Zalujnının sözlərinə görə, axtarışlar 2022-ci ilin sentyabrında - Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin şimal-şərqdəki əks-hücumu zamanı aparılıb.
O deyib ki, bundan öncə Zelenskinin qərargahında keçirilən gərgin görüşdən sonra ofisinə qayıdıb və bundan bir neçə saat sonra onlarla Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti zabiti onun ofisinə gəlib. Zalujnının sözlərinə görə, həmin vaxt ofisdə ondan çox Britaniya zabiti olub. General deyib ki, SBU nümayəndələri dəqiq nə axtardıqlarını ona deməyiblər və o, onların sənədlərə və kompüterlərə baxmasının qarşısını alıb. Hətta o vaxtkı Prezident Ofisi rəhbəri Andrey Yermaka zəng edərək, öz ofisini qorumaq üçün hərbçilərə əmr verə biləcəyini deyib.
Zalujnının dediyinə görə, "tez-tez Prezidentin hərbi strategiyasına etiraz edib" və Zelenski ilə "ölkəni necə müdafiə etmək barədə" fikir ayrılıqları yaşayıb.
Ən böyük mübahisə Ukrayna ordusunun 2023-cü ildəki əks-hücumu ilə bağlı olub. Zalujnı iddia edir ki, qüvvələrin geniş cəbhə xətti boyunca səpələnməsi səbəbindən bu hücum uğursuzluğa düçar olub. Onun dediyinə görə, Prezident və digər rəsmilər Ukrayna Silahlı Qüvvələrinə guya hücum üçün kifayət qədər vəsait ayırmayıblar.
Keçmiş baş komandan qeyd edib ki, ilkin plan qüvvələri bir böyük yumruq kimi toplayıb, Zaporojye vilayətini azad etmək və Azov dənizinə çatmaq olub. Lakin Ukrayna ordusunun qüvvələri geniş əraziyə səpələndiyindən buna resursları çatmayıb. Hansı ki, həmin vaxt hücumun təşkil edildiyi ərazi həddindən artıq sıx minalandığı və Rusiyanın bu istiqamətdə böyük qüvvə toplaması, eləcə də digər hərbi səbəblərdən əks-hücum uğursuz olmuşdu.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin fevral ayının əvvəlində Zelenski Zalujnını vəzifəsindən azad etdi və ona “Ukrayna Qəhrəmanı” adı verdi. Zalujnı daha sonra Ukraynanın Britaniyadakı səfiri təyin edildi. Bəzi siyasi analitiklər bunu o vaxtkı Baş komandanın Prezidentə siyasi rəqib potensialını məhdudlaşdırmaq cəhdi kimi qiymətləndirdilər.
Lakin o da qeyd olunur ki, nə şəxsən Zelenski, nə də onun komandası Zalujnıya qarşı hər hansı siyasi kampaniya və açıqlamalarla çıxış etməyib. Əksinə, zaman-zaman Zalujnı müxtəlif nəşrlərə müsahibələr verərək, heç də hər zaman birmənalı qarşılanmayan açıqalmalar verib. Onun bu son müsahibəsi isə daha narahatedici və müharibə şəraitində yaşayan cəmiyyətin parçalanmasına, çaş-baş salınmasına yönələn addım kimi dəyərləndirilir.
Ən əsası isə əksər analitiklər bu müsahibənin və orada sələndirilən fikirlərin Rusiya və ABŞ ilə aparılan danışıqlar fonunda Zelenskiyə təzyiq vasitəsi kimi qiymətləndirirlər. Qeyd olunur ki, daha əvvəl danışıqların ən gərgin fazalarının birində Zelenskinin ofisinə qarşı korrupsiya ittihamları irəli sürülmüş, müxtəlif səs yazıları mətbuata ötürülmüşdü. Bu zaman şəxsən Zelenskiyə qarşı hər hansı ciddi fakt ortaya qoyulmadı, ancaq əvəzində Prezident öz ofisinin başçısı Andrey Yermakı və bəzi nazirləri istefaya göndərdi. Bu kampaniyanın özü də çoxları tərəfindən Zelenskiyə danışıqlarda güzəştə getməsi üçün təzyiq vasitəsi kimi dəyərləndirilmişdi.