Şoyqu Ermənistana xəbərdarlıq etdi - “Qurduğunuz sistem bir gecədə çökə bilər”
"Ermənistan hakimiyyətinin respublikanın dəmir yollarının idarə olunmasında Rusiyanı əvəz etmək istəyi düşünülməmiş bir qərardır və qurduqları sistem bir gecədə çökə bilər".
Missiya.Az xəbər verir ki, bunu Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu deyib.
“digər dövlətlərin dəmir yolu təsərrüfatını idarə etmək imkanlarını qiymətləndirmək istəmir, lakin əmindir ki, uzun illərdir Ermənistanda mürəkkəb şəraitdə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu operatorunu tam şəkildə əvəz edə biləcək başqa şirkət tapmaq çətin olacaq.
Digər ölkələrdə dəmir yolu təsərrüfatını idarə etmək imkanlarını qiymətləndirməyəcəyəm, amma əminliklə deyə bilərəm ki, uzun illərdir Ermənistanda mürəkkəb şəraitdə fəaliyyət göstərən Rusiya dəmir yolu operatorunu tam şəkildə əvəz edə biləcək başqa şirkət tapmaq ehtimalı azdır”, - deyə siyasətçi vurğulayıb.
Şoyqu qeyd edib ki, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları təxminən 20 ildir ki, investisiyalarla bağlı şərtlər də daxil olmaqla, konsessiya müqaviləsinin şərtlərini məsuliyyətlə yerinə yetirir.
Onun sözlərinə görə, bu müddət ərzində Rusiyanın Ermənistan dəmir yolu sisteminə, o cümlədən dəmir yolu nəqliyyatına yatırdığı investisiyaların həcmi 30 milyard rubldan çoxdur.
“İndi isə Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan deyir ki, Ermənistan dəmir yollarının Rusiya şirkətinə verilməsi potensial tərəfdaşları qorxudur, regional layihələrə mane olur və Ermənistan dəmir yolu şəbəkəsinin idarə olunmasını Rusiya və Ermənistana dost ölkəyə təhvil vermək məsələsini müzakirə edir”, - deyə siyasətçi əlavə edib.
O xatırladıb ki, SSRİ-nin dağılmasından sonra Ermənistan dəmir yolu sistemi ciddi böhran içində idi. İnfrastruktur ciddi şəkildə pisləşmişdi, dəmir yolunun bir çox hissəsi qar uçqunları və sürüşmələr səbəbindən işlək vəziyyətdə deyildi. Respublikanın praktik olaraq mühasirədə olduğunu nəzərə alsaq, yük daşımaları və sərnişinlərin sayı xeyli azalmışdı. Köhnəlmiş dəmir yolunun dəyişdirilməsi də daxil olmaqla, modernləşdirmə üçün əhəmiyyətli maliyyə investisiyaları tələb olunurdu. Bu şəraitdə Ermənistan hökuməti dəmir yolunun bərpası üçün tender elan etdi və tenderi Rusiya qazandı.
"2008-ci ilin fevral ayında Ermənistan, Rusiya, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları (Rusiya Dəmir Yollarının xüsusi olaraq yaradılan törəmə müəssisəsi) Ermənistanın dəmir yolu sisteminin 2038-ci ilə qədər Cənubi Qafqaz Dəmir Yollarına verilməsi ilə bağlı konsessiya müqaviləsi imzalayıblar", - deyə Şoyqu bəyan edib.