Avropada enerji şəbəkələrinə mümkün kiberhücumlarla bağlı narahatlıq artır
Brüssel, 19 fevral, AZƏRTAC
Avropa ölkələrində enerji şəbəkələrinə qarşı mümkün kiberhücumlar fonunda narahatlıq güclənir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, ekspertlərin xəbərdarlığına görə elektrik və qaz infrastrukturunun rəqəmsallaşması sistemləri daha səmərəli etsə də, eyni zamanda onları kiber risklərə daha açıq hala gətirir. Xüsusilə son illərdə geosiyasi gərginliyin artması fonunda enerji təhlükəsizliyi məsələsi prioritet mövzuya çevrilib.
Avropa Komissiyası üzv dövlətlərlə birlikdə kritik infrastrukturun qorunmasını gücləndirmək üçün yeni təşəbbüslər üzərində işləyir. Rəsmilər bildirirlər ki, enerji şəbəkələrinə mümkün hücumlar təkcə elektrik kəsintilərinə deyil, həm də nəqliyyat, səhiyyə və rabitə sistemlərində ciddi pozuntulara səbəb ola bilər.
Kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislər qeyd edirlər ki, son dövrlərdə dövlət dəstəyi ehtimal olunan haker qruplarının fəaliyyəti artıb. Avropa İttifaqı çərçivəsində məlumat mübadiləsinin sürətləndirilməsi və birgə cavab mexanizmlərinin yaradılması əsas prioritet kimi müəyyən edilib.
Bir sıra ölkələr enerji şirkətlərinə təhlükəsizlik protokollarını yeniləməyi və ehtiyat sistemlər qurmağı tövsiyə edib. Analitiklər hesab edirlər ki, potensial kiberhücumların qarşısını almaq üçün həm texnoloji investisiyalar, həm də beynəlxalq əməkdaşlıq vacibdir. Enerji şəbəkələrinin dayanıqlılığı Avropanın ümumi təhlükəsizliyinin əsas elementlərindən biri kimi qiymətləndirilir.