Bir vəkilin fəaliyyəti dayandırıldı
2026-cı il fevralın 18-də Azərbaycan Respublikası VəkillərKollegiyasının (VK) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
VK-dən Trend-ə verilən məlumata görə, iclası giriş sözü iləaçan Kollegiyanın sədri Anar Bağırov Rəyasət Heyətinin carifəaliyyəti, son dövrdə həyata keçirilmiş tədbirlər və qarşıda duranvəzifələr barədə ətraflı məlumat verib.
Gündəliyə uyğun olaraq bir vəkilin dövlət qulluğunun xüsusinövünə xidmətə qəbul edilməsi ilə əlaqədar vəkillik fəaliyyətinindayandırılması məsələsinə baxılıb. Həmçinin bəzi vəkillərin vəkilkabineti yaratmaları, Vəkil bürolarının fəaliyyət göstərdikləriünvanların dəyişdirilməsi, eləcə də digər vəkil qurumlarına keçməsiilə bağlı müraciətləri müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar qəbuledilib.
Bundan əlavə, iclasda “Dövlət hesabına göstərilən hüquqi yardımagörə haqqın Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasıtərəfindən vəkillərə ödənilməsi prosedurları üzrə sənədləşməişlərinin aparılması barədə” Təlimata dəyişiklik edilməsiməsələsinə baxılıb, habelə Vəkil büroları və fərdi qaydadafəaliyyət göstərən vəkillər tərəfindən 2025-ci ildə hüquqi yardımgöstərilməsi ilə əlaqədar fəaliyyətlərinin illik statistik hesabatıtəhlil olunub. Aparılan müzakirələr və təqdim edilən məlumatlarəsasında Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərarlar qəbuledilib.
İclasın davamında Vəkillərin İntizam Komissiyasının rəylərinəbaxılıb. Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə yol verdikləriintizam pozuntularına görə 1 vəkilin fəaliyyəti müəyyən müddətədayandırılıb, 1 vəkilə xəbərdarlıq tətbiq edilib, 1 vəkil isəcərimələnib.
Sonda Kollegiyanın fəaliyyəti ilə bağlı digər cari vəəhəmiyyətli məsələlər də müzakirə olunub və zəruri qərarlar qəbulolunub.