Azərbaycan-Serbiya münasibətləri çoxşaxəli əməkdaşlığının genişləndirilməsinə təkan verəcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı verdiyi bəyanat iki ölkə arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bir daha nümayiş etdirdi. Dövlət başçısının çıxışında səsləndirilən fikirlər Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin təkcə diplomatik çərçivə ilə məhdudlaşmadığını, eyni zamanda real iqtisadi, energetika və investisiya imkanları üzərində qurulduğunu açıq şəkildə göstərdi. Prezident İlham Əliyevin Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuçiç haqqında səsləndirdiyi yüksək qiymətləndirmələr qarşılıqlı etimadın və səmimi dostluğun bariz nümunəsi kimi diqqət çəkir. Hər iki liderin dövlət maraqlarını hər şeydən üstün tutması bu münasibətlərin əsas dayaq nöqtəsi kimi çıxış edir.
Serbiya-Azərbaycan Strateji Şurasının birinci iclasında bir çox məsələlər müzakirə edildi. Bizim gələcək üçün də açıq-aydın planlarımız var. Həm siyasi, həm iqtisadi, həm də energetika sahəsində əlaqələrimizi daha da gücləndirmək, beynəlxalq platformalarda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bundan sonra da bir-birimizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləmək, birgə sərmayə layihələrini həyata keçirmək, energetika və nəqliyyat sahələrində yeni yaranmış imkanlardan yararlanaraq, daha irəliyə baxaraq çox güclü bir gələcək yaratmaqdır.
Bu əməkdaşlıq təkcə iqtisadi deyil, eyni zamanda siyasi və strateji xarakter daşıyır və regionda sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə verir. Bəyanatda nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də geniş yer almışdır. Prezident qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan beynəlxalq nəqliyyat layihələri Serbiya üçün yeni imkanlar açır. Xüsusilə Şərq–Qərb və Şimal–Cənub nəqliyyat dəhlizləri Avropa ilə Asiya arasında yükdaşımaların sürətləndirilməsində mühüm rol oynayır. Serbiyanın bu dəhlizlərdə fəal iştirakı hər iki ölkə üçün iqtisadi faydalar vəd edir.Prezident İlham Əliyevin bəyanatında humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı da xüsusi vurğulanmışdır. O qeyd etmişdir ki, xalqlar arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi dövlətlərarası əlaqələrin davamlılığı üçün mühüm şərtdir. Təhsil, elm, mədəniyyət və gənclər siyasəti sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi qarşılıqlı anlaşmanın və dostluğun daha da güclənməsinə xidmət edir. Bu sahədə birgə proqramların və mübadilə layihələrinin həyata keçirilməsi vacib istiqamət kimi göstərilmişdir. Bəyanatda beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulmuşdur. Prezident İlham Əliyev vurğulamışdır ki, Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq platformalarda bir-birini dəstəkləyir və mühüm qlobal məsələlərdə oxşar mövqedən çıxış edirlər. Bu həmrəylik iki ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artmasına və milli maraqlarının daha effektiv şəkildə müdafiə olunmasına imkan yaradır. Dövlət başçısı çıxışında regional təhlükəsizlik və sabitlik məsələlərinə də diqqət çəkmişdir. O bildirmişdir ki, müasir dövrdə sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün dialoq və əməkdaşlıq alternativsizdir. Azərbaycan regionda sülh və əməkdaşlıq təşəbbüslərini daim dəstəkləyir və Serbiya ilə bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparmaqdan məmnundur. Bu yanaşma Balkanlar və Cənubi Qafqaz regionlarında uzunmüddətli sabitliyin təmin edilməsinə töhfə verə bilər. Prezident İlham Əliyev bəyanatının sonunda Serbiya rəhbərliyinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirmiş və səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəlməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə etmişdir. O qeyd etmişdir ki, imzalanan sənədlər və əldə olunan razılaşmalar yaxın gələcəkdə konkret nəticələrlə müşayiət olunacaq və Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı daha da genişlənəcək. Prezident İlham Əliyevin Serbiya Respublikasına səfəri zamanı verdiyi bəyanat iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəm əsaslara söykəndiyini və gələcəyə yönəlik aydın baxışın mövcud olduğunu göstərir. Bu bəyanat Azərbaycan xarici siyasətinin balanslı, praqmatik və milli maraqlara əsaslanan xəttinin növbəti təzahürü kimi qiymətləndirilə bilər. Səfər nəticəsində əldə olunan razılaşmalar təkcə ikitərəfli münasibətlərə deyil, eyni zamanda regional və qlobal əməkdaşlıqa müsbət təsir göstərəcəkdir.