“5 yaşlı uşağı repetitor yanına göndərmək yanlış yanaşmadır” – Ramin Nurəliyev
"Ümumiyyətlə, erkən yaş dövründə, xüsusilə də baxça yaşında uşaqların repetitor yanına göndərilməsi və ya hazırlıq kurslarına yazdırılması mənim fikrimcə, o qədər də xoş bir təəssürat yaratmır. Çünki həmin yaşda uşaqların oynamaq, məntiqi təfəkkürlərini inkişaf etdirmək və dərsdən fərqli olaraq oyunlar və əyləncələr vasitəsilə təcrübə qazanması onların gələcək inkişafı üçün daha yaxşı təməl formalaşdırır. Əksinə, uşağı 5 yaşında repetitor yanına göndərmək və ya kursa yazdırmaq ki, gələcəkdə daha yaxşı oxusun, məncə, yanlış bir yanaşmadır. Təfəkkürü, potensialı olan uşaq üçün erkən yaşda bu cür müdaxilə onun inkişafına ciddi fərq yaratmır. Əgər baxçada uşağa düzgün təlim və tərbiyə prosesi tətbiq olunursa, ciddi problem yaranmaz. Orta ümum təhsil məktəbində ibtidai sinifdən verilən dərslər uşağın qavrama potensialına uyğunlaşdırılmış olur. Yəni, uşağı hər hansı hazırlıq kursuna və ya repetitor yanına göndərərək fərqli nəticə əldə etmək mümkün deyil. 5-6 yaşlı uşaqları repetitor yanına aparıb hərifləri öyrətmək və ya kurslarda dərs keçmək onların yaş xüsusiyyətlərinə uyğun deyil. Bu yaşdakı uşaqların oynamaq və əyləncə meyli daha yüksəkdir, məntiqi təfəkkürü inkişaf etdirən oyunlar və fəaliyyətlər isə daha doğru və faydalıdır".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında təhsil eksperti Ramin Nurəliyev deyib.
Qeyd edək ki, son illər valideynlər arasında “uşağım geri qalmasın” düşüncəsi erkən yaş təhsilinə marağı xeyli artırıb. Artıq 3–4 yaşlı uşaqlar oxu-yazıya, xarici dilə, riyaziyyata cəlb olunur, bağça isə sadəcə oyun yeri yox, akademik hazırlıq mərhələsi kimi görülür. Amma əsas sual budur: erkən yaşda verilən bu təhsil uşağın inkişafına həqiqətən xidmət edir, yoxsa gələcək problemlərin bünövrəsini qoyur? Erkən yaş dövrü bilik yığmaq yox, şəxsiyyətin, emosional sabitliyin və sosial bacarıqların formalaşdığı ən həssas mərhələdir. Bu mərhələdə edilən hər düzgün və ya yanlış addım uşağın bütün təhsil həyatına təsir göstərir.
Ekspert qeyd edib ki, bu prosesi əyləncəvi və oyun formasında həyata keçirmək uşaqlar üçün daha təbii və faydalıdır.