Bizdə azərbaycanlıların dəqiq statistikası itib Ukraynalı jurnalistlə MÜSAHİBƏ
ain.az, Modern.az portalına istinadən məlumat verir.
Siyasi elmlər doktoru, Ukrayna Geosiyasət və Geostrategiya Akademiyasının müxbir üzvü Stanislav Zelikovski saytımıza müsahibə verib. O, Ukraynada baş verənlərdən, orda yaşayan soydaşlarımızdan, eləcə də uykraynalıların ölkəmiz barədə düşündüklərindən danışıb.
Modern.az Stanislav Zelikovski ilə müsahibəni təqdim edir:
- Ukrayna-Azərbaycan münasibətlərinin bu gününü necə qiymətləndirərdiniz?
- Ukrayna-Azərbaycan münasibətlərini bu gün praqmatik və sabit xarakterizə etmək olar. Mürəkkəb regional mühitə baxmayaraq, hər iki ölkə açıq diplomatik kanalları qoruyur və qarşıdurma ritorikasından çəkinir. Tərəflər bir-birinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət nümayiş etdirirlər. Münasibətlər formal strateji ittifaq çərçivəsində təqdim olunmasa da, ticarət, enerji və humanitar sahələrdə praktik əməkdaşlıq üzərində qurulub. Mövcud geosiyasi şəraitdə bu praqmatik model davamlı və qarşılıqlı faydalı görünür.
- Ukraynada Azərbaycan və Cənubi Qafqaz necə qəbul edilir?
- Ukraynada Azərbaycan və Cənubi Qafqaz əsasən postsovet transformasiyası və ərazi münaqişələri kontekstində qiymətləndirilir. 2020-ci il Qarabağ müharibəsi və sonrakı proseslər Ukraynanın ekspert dairələrində xüsusi diqqət çəkib. Geniş ictimaiyyət üçün region prioritet mövzu deyil, çünki Ukraynanın öz təhlükəsizlik çağırışları daha təxirəsalınmazdır. Lakin son illərdə, xüsusilə enerji təhlükəsizliyi və hərbi modernləşmə ilə bağlı müzakirələr fonunda Azərbaycanın geosiyasi rolu barədə məlumatlılıq artıb.
- Ukraynada yaşayan azərbaycanlıları fərqləndirən xüsusiyyətlər nələrdir?
- Ukraynadakı Azərbaycan icması uzun illərdir sahibkarlıq ruhu, daxili həmrəylik və kiçik və orta biznes sektorunda fəallığı ilə tanınır.
Bir çox ailələr onilliklərdir Ukraynada yaşayır, yerli cəmiyyətə dərindən inteqrasiya olunub, eyni zamanda, milli-mədəni kimliklərini qoruyublar. Bu balans icmanın həm görünürlüyünü, həm də davamlılığını gücləndirib.
- Ukraynada hazırda nə qədər azərbaycanlı yaşayır və onlar əsasən hansı sahələrdə çalışırlar?
- Tammiqyaslı işğaldan əvvəl Ukraynada 40–50 min arası azərbaycanlı mənşəli şəxsin yaşadığı ehtimal edilirdi. Müharibə nəticəsində miqrasiya səbəbindən bu rəqəmin azaldığı güman olunur, lakin dəqiq statistika mövcud deyil. Ənənəvi olaraq icma ticarət, kənd təsərrüfatı, logistika, tikinti və kiçik biznes sahələrində fəaldır. Ukrayna universitetlərində, xüsusilə tibb və texniki ixtisaslarda təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin sayı da sabit idi, lakin müharibə tələbə mobilliyinə təsir göstərib.
- Azərbaycanın humanitar yardımları Ukraynada necə qarşılanır?
- Azərbaycanın, xüsusilə enerji infrastrukturuna qarşı genişmiqyaslı hücumlar zamanı göndərdiyi generator və yanacaq yardımı Ukraynada müsbət qarşılanıb.
Müharibə şəraitində real və operativ yardım bəyanatlardan daha çox dəyər daşıyır. Bu addımlar Azərbaycanı konstruktiv və məsuliyyətli tərəfdaş kimi təqdim edir.
2026-cı il Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşündə bu yardıma görə təşəkkür edib və ölkənin enerji sisteminin vəziyyəti barədə məlumat verib.
- Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi Ukraynada hərbi-strateji nümunə kimi müzakirə olunurmu?
- Bəli, xüsusilə hərbi modernləşmə, dəqiq texnologiyaların tətbiqi və strateji planlaşdırma aspektindən analitik müzakirə olunur. Lakin bu, birbaşa model kimi qəbul edilmir. Geosiyasi miqyas və qarşı tərəfin gücü fərqlidir. Ukrayna nüvə silahına malik dövlətlə üz-üzədir. Bu səbəbdən Azərbaycan təcrübəsi daha çox analitik baxımdan öyrənilir.
- Müharibə dövründə informasiyanın yayılması ilə bağlı hansı məhdudiyyətlər var?
- Cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə jurnalistlərə konkret koordinatların, qoşunların hərəkət marşrutlarının, logistik təminat yollarının və planlaşdırılan əməliyyatların vaxtının açıqlanması qadağandır.
Hətta raket zərbələrinin görüntüləri belə düşmənə analiz imkanı yarada bilər. Müharibə şəraitində əməliyyat təhlükəsizliyi operativlikdən üstün tutulur.
- Ukraynada klassik hərbi senzura varmı?
- Konstitusion mənada klassik senzura yoxdur. Lakin 24 fevral 2022-ci ildən tətbiq edilən hərbi vəziyyət çərçivəsində hərbi məlumatların yayılması qanunla tənzimlənir. Sistem həm hüquqi mexanizmlər, həm də jurnalistlərin peşəkar özünüməhdudiyyəti üzərində qurulub.
- Ukrayna cəmiyyətində ərazi güzəşti müqabilində sülh ideyasına münasibət necədir?
- Sorğular göstərir ki, əksəriyyət ərazi güzəştlərinə qarşıdır. 2014-cü il təcrübəsi və sonrakı eskalasiya ictimai rəyə ciddi təsir göstərib. Bir çox ukraynalı üçün ərazi güzəşti sülh deyil, sadəcə növbəti təcavüz üçün fasilə kimi qiymətləndirilir.
- Müharibə Ukrayna cəmiyyətini radikallaşdırıb, yoxsa birləşdirib?
- Cəmiyyət əsas prinsiplər – suverenlik və müstəqillik ətrafında daha da birləşib. Regional və dil fərqlərindən asılı olmayaraq vətəndaş kimliyi güclənib. Emosional reaksiyalar olsa da, dominant tendensiya radikallaşma deyil, konsolidasiyadır.
- Hər iki müharibədə dron texnologiyasının rolu barədə nə demək olar?- Pilotsuz uçuş aparatları (PUA) müasir müharibə anlayışını dəyişdirib. Onlar kəşfiyyat, dəqiq zərbələr və psixoloji təsir baxımından mühüm alətə çevrilib. Ukraynada müharibənin miqyası səbəbindən dron istifadəsi daha şaxələndirilmiş və sənayeləşmiş xarakter alıb. Türkiyə istehsalı olan PUA-lar müharibənin ilkin mərhələsində həm simvolik, həm də taktiki rol oynasa da, sonradan texnoloji ekosistem xeyli genişlənib.
Təəssüf ki, təcavüzkar tərəf dron və raket texnologiyalarından mülki əhali və mülki infrastruktur, o cümlədən xarici diplomatik nümayəndəliklərə qarşı zərbələr endirmək üçün istifadə edir.
Buna nümunə olaraq, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Münhen Təhlükəsizlik Konfransında etdiyi çıxışı göstərmək olar. O bildirib ki, Rusiyanın tammiqyaslı işğalının başlanmasından sonra Azərbaycanın Kiyevdəki səfirliyi üç dəfə zərbəyə məruz qalıb. İlk hadisədən sonra Bakı Rusiya tərəfinə Kiyevdə yerləşən bütün diplomatik obyektlərinin – konsulluq bölməsi və mədəniyyət mərkəzi daxil olmaqla – dəqiq koordinatlarını rəsmi şəkildə təqdim edib. Buna baxmayaraq, daha iki zərbə endirilib ki, bu da Azərbaycanın qiymətləndirməsinə görə, təsadüfi zədələnmə ehtimalını istisna edir.
- Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycanın informasiya siyasəti Ukrayna üçün model ola bilərmi?
- Azərbaycan münaqişə dövründə mərkəzləşdirilmiş mesaj intizamı və strateji kommunikasiya vahidliyi nümayiş etdirdi. Bu cür koordinasiya beynəlxalq informasiya məkanında narrativlərin formalaşdırılması baxımından effektiv ola bilər. Ukrayna isə fərqli media mühitində fəaliyyət göstərir. Buna baxmayaraq, strateji kommunikasiya elementləri öyrənilə və uyğunlaşdırıla bilər.
- Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi Ukraynada “ümid presedenti” kimi qəbul olunurmu?
- Ukrayna cəmiyyətinin müəyyən hissəsi üçün bu, ərazi münaqişələrinin müəyyən şərtlər daxilində geri qaytarıla biləcəyinə dair nümunə kimi qəbul edilir.
Lakin əksər analitiklər hər münaqişənin özünəməxsus parametrlərə malik olduğunu vurğulayırlar. Ümid mövcuddur, lakin o, geosiyasi reallıqların dərk edilməsi ilə tarazlaşdırılır.
- Postmünaqişə reinteqrasiya prosesi Ukraynada model kimi maraq doğururmu?
- Bəli, reinteqrasiya təcrübələri müqayisəli şəkildə öyrənilir. Hüquqi keçid mexanizmləri, mülkiyyət hüquqları, təhlükəsizlik zəmanətləri və azlıqların müdafiəsi məsələləri Ukraynanın uzunmüddətli planlaşdırmasında mühüm yer tutur. Bununla belə, Ukraynanın gələcək reinteqrasiya modeli öz demoqrafik, hüquqi və geosiyasi xüsusiyyətlərinə uyğunlaşdırılmalıdır.
- Müharibə dövründə Ukraynadakı Azərbaycan diaspor təşkilatları hansı təşəbbüslərlə çıxış edib?
- Diaspor təşkilatları humanitar yardım kampaniyalarında, icma koordinasiyasında və dəstək təşəbbüslərində iştirak ediblər. Bir çox hallarda ianə toplama və könüllü fəaliyyətlərə töhfə veriblər.
Bu fəaliyyətlər icmanın Ukrayna ictimai həyatına uzunmüddətli inteqrasiyasını əks etdirir.
- Azərbaycan icması Ukrayna ordusuna və ya humanitar fondlara necə dəstək verib?
- Dəstək maliyyə ianələri, logistika yardımı və könüllü təşəbbüslərdə iştirak formasında olub. İcmanın ayrı-ayrı üzvləri Ukraynaya həmrəyliklərini açıq şəkildə ifadə ediblər.
Bu addımlar vətəndaş məsuliyyətinin paylaşılması barədə təsəvvürü gücləndirir.
- Müharibə səbəbindən Ukraynada yaşayan azərbaycanlıların sayında azalma olubmu?
- Bir çox icmalar kimi, azərbaycanlı əhali də təhlükəsizlik səbəbindən müvəqqəti miqrasiya ilə üzləşib.
Lakin uzun illərdir formalaşmış icmalar güclü sosial bağlarını qoruyur və vəziyyət sabitləşdikdən sonra geri qayıtmaq meyli nümayiş etdirirlər.
- Ukrayna cəmiyyətində azərbaycanlı iş adamlarının rolu necə qiymətləndirilir?
- Ukrayna cəmiyyətində azərbaycanlı sahibkarlar əsasən ticarət və yerli iqtisadiyyatın fəal iştirakçıları kimi qəbul olunur. Onların fəaliyyəti daha çox kommersiya şəbəkələri və regional bazarlarla assosiasiya edilir.
Bu münasibət əsasən siyasi deyil, praqmatik xarakter daşıyır və iqtisadi töhfə üzərində qurulub.
- Cəbhə xəttindən reportaj hazırlayarkən hansı məlumatların açıqlanması qadağandır?
- Cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə çalışan jurnalistlərə Ukrayna hərbi mövqelərinin dəqiq coğrafi koordinatlarını, qoşunların hərəkət istiqamətlərini, logistik marşrutları və planlaşdırılan əməliyyatların vaxtını açıqlamaq qəti şəkildə qadağandır. Bu tip məlumatların yayılması şəxsi heyətin təhlükəsizliyini riskə ata və davam edən əməliyyatlara zərər vura bilər. Həmçinin konkret bölmələrin say tərkibi, müəyyən sektorlarda yerləşdirilmiş silah növləri, hava hücumundan müdafiə sistemlərinin yerləşməsi və effektivliyi barədə məlumatların dərc edilməsi də qadağandır. Hətta raket zərbələrinin görüntüləri və ya dron qalıqları belə düşmənin növbəti hücumlarını tənzimləməsinə kömək edə bilər. Müharibə şəraitində operativ təhlükəsizlik operativlikdən üstün tutulur.
- Ukraynada formal hərbi senzura mexanizmi varmı, yoxsa sistem daha çox özünütənzimləmə üzərində qurulub?
- Sülh dövrü konstitusion mənasında klassik senzura mövcud deyil. Lakin 24 fevral 2022-ci ildə tətbiq olunan hərbi vəziyyət çərçivəsində hərbi məlumatların yayılmasını tənzimləyən hüquqi məhdudiyyətlər var və pozuntular cinayət məsuliyyəti yarada bilər. Praktikada sistem həm rəsmi qaydalar, həm də peşəkar özünüməhdudiyyət kombinasiyası əsasında işləyir. Media akkreditasiyası, hərbi mətbuat xidmətləri ilə koordinasiya və təhlükəsizlik brifinqləri hansı məlumatların yayıla biləcəyini müəyyən edir. Bu, təsadüfi senzura deyil, milli müdafiəyə zərərin qarşısını almağa yönəlmiş müharibə dövrü informasiya təhlükəsizliyi rejimidir.
- Ukraynalı jurnalistlər Rusiya dezinformasiya kampaniyalarına qarşı hansı alətlərdən istifadə edirlər?
- Ukraynalı jurnalistlər vizual materialların yoxlanılması üçün açıq mənbə kəşfiyyatı (OSINT) alətlərindən geniş istifadə edirlər. Geolokasiya metodları və metadata analizi əsas vasitələr sırasındadır. Peyk görüntüləri arxivləri döyüş meydanı ilə bağlı iddiaların təsdiqi və ya təkzibi üçün tətbiq olunur.
Faktçekinq təşkilatları və müstəqil analitik mərkəzlər saxta narrativlərin ifşasında mühüm rol oynayır. Media qurumları sosial şəbəkələrdə bot şəbəkələrini və koordinasiyalı təsir kampaniyalarını aşkar etmək üçün xüsusi proqram təminatından istifadə edirlər. Redaksiyalararası əməkdaşlıq sürətli verifikasiya və kollektiv reaksiya imkanlarını genişləndirib. Rusiyanın dezinformasiya infrastrukturuna böyük sərmayə yatırdığını nəzərə alsaq, buna qarşı mübarizə daimi texnoloji adaptasiya və peşəkar koordinasiya tələb edir.
- Telegram və TikTok kimi platformalar ənənəvi medianın rolunu zəiflədib, yoxsa gücləndirib?
- Bu platformalar informasiya ekosistemini dəyişdirib. Xüsusilə Telegram kanalları hava həyəcanları və hücumlar zamanı operativ xəbər mənbəyinə çevrilib. Lakin sürət risklə müşayiət olunur. Təsdiqlənməmiş məlumatlar panika yarada və ictimai qavrayışı təhrif edə bilər. Nəticədə ənənəvi media yox olmayıb, əksinə uyğunlaşıb. Bir çox media qurumu sosial platformaları yayım strategiyasına inteqrasiya edərək redaksiya yoxlama standartlarını qoruyur. Rəqəmsal platformalar ənənəvi jurnalistikanı aradan qaldırmayıb, onu transformasiya edib.
- Xarici jurnalistlərlə əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsi necədir?
- Əməkdaşlıq yüksək səviyyədə qalır. Tammiqyaslı işğalın başlanmasından sonra bir çox beynəlxalq media qurumu Ukraynada daimi bürolar açıb və ya yerli müxbirlər və fiksərlər vasitəsilə fəaliyyət göstərir.
Birgə araşdırmalar, məlumat mübadiləsi təşəbbüsləri və cəbhə bölgələrindən koordinasiyalı reportajlar həyata keçirilir. Ukraynalı jurnalistlər beynəlxalq təhlükəsizlik təlimlərində və rəqəmsal verifikasiya proqramlarında iştirak edirlər. Bu əməkdaşlıq müharibə barədə reportajların etibarlılığını artırıb və metodoloji standartları gücləndirib.
- Ukraynada “ərazi güzəşti müqabilində sülh” ideyasına real ictimai dəstək varmı?
- İctimai rəy sorğuları göstərir ki, ukraynalıların əksəriyyəti ərazi güzəştləri qarşılığında sülh ideyasına qarşıdır. Bu mövqe əvvəlki təcrübə ilə formalaşıb. Əvvəlki razılaşmalar yeni təcavüzün qarşısını ala bilməyib.
Bir çox vətəndaş üçün ərazi güzəşti sülh yolu deyil, gələcək ekspansiya üçün fasilə kimi qiymətləndirilir. 2014-cü ilin təcrübəsi və sonrakı eskalasiya ictimai mövqeyin formalaşmasında həlledici rol oynayır.
- Krım məsələsi Ukrayna üçün hansı şərtlər daxilində həll olunmuş hesab edilə bilər?
- Ukrayna üçün Krım məsələsi yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində tam suverenliyin bərpası ilə həll olunmuş hesab edilə bilər. Bu, Rusiya qüvvələrinin çıxarılmasını və Ukrayna yurisdiksiyasının bərpasını nəzərdə tutur. Davamlı həll eyni zamanda yerli təhlükəsizlik zəmanətlərini və hüquqi-inzibati reinteqrasiya mexanizmini tələb edir. Bu elementlər olmadan məsələ həll deyil, dondurulmuş münaqişə olaraq qalacaq. Kiyevin baxışına görə, suverenlik simvolik deyil, uzunmüddətli sabitliyin təməlidir.
- Müharibədən sonra Rusiya ilə diplomatik münasibətlərin bərpası nə qədər vaxt apara bilər?
- Bu, ilk növbədə Rusiyada siyasi transformasiyadan və müharibə cinayətlərinə görə məsuliyyət mexanizmlərindən asılıdır. Məsuliyyət olmadan diplomatik normallaşma Ukraynada daxili legitimlik qazanmayacaq. İctimai rəy həlledici amil olacaq. Dağıntıların və insan itkilərinin miqyasını nəzərə alsaq, minimal etimadın belə bərpası uzun zaman tələb edəcək. Münasibətlərin bərpası ehtimal ki, mərhələli, şərtli və yoxlanıla bilən öhdəliklər əsasında mümkün ola bilər.
- Rus dilinin statusu müharibədən sonra Ukraynada dəyişə bilərmi?
- Rus dilinin konstitusion statusunda formal dəyişiklik ehtimalı az görünür. Bununla belə, ictimai dinamika artıq ciddi şəkildə dəyişib. Rusiyanın təcavüzü cəmiyyətdə rus mədəni və simvolik təsirindən güclü uzaqlaşma meyli yaradıb. Ukraynada dil məsələsi getdikcə etnik mənsubiyyətdən daha çox vətəndaş kimliyini ifadə edən amilə çevrilir. Müharibə Ukrayna dilinin əsas ictimai dil kimi möhkəmlənməsini sürətləndirib, lakin bu proses əsasən cəmiyyətin daxili transformasiyası nəticəsində baş verir və radikal hüquqi tədbirlərlə zorla tətbiq olunmur.
- NATO və ya Aİ üzvlüyü Ukraynaya yetərli təhlükəsizlik təminatları verə bilərmi?
- NATO üzvlüyü Ukraynada uzunmüddətli təhlükəsizlik üçün ən etibarlı təminat kimi qiymətləndirilir. Xüsusilə 5-ci maddə üzrə kollektiv müdafiə öhdəliyi hər hansı yeni təcavüzün qiymətini əhəmiyyətli dərəcədə artırardı.
Avropa İttifaqı üzvlüyü isə daha çox siyasi və iqtisadi dayanıqlılığı gücləndirir ki, bu da təhlükəsizliyin mühüm komponentlərindəndir. Bununla belə, heç bir institusional çərçivə bütün riskləri tam aradan qaldıra bilməz. Təhlükəsizlik təminatlarının effektivliyi üzv dövlətlərin siyasi birliyindən və davamlı strateji öhdəliyindən asılıdır.- Ukrayna Qərbdən gözlədiyi dəstəyin tam həcmini ala bilibmi?
- Ukrayna müasir Avropa tarixində misli görünməmiş həcmdə hərbi, maliyyə və humanitar yardım alıb. Buna baxmayaraq, gözləntilər çox zaman çatdırılma müddətləri və həcmlərini üstələyib.
Bəzi silah sistemləri uzun siyasi müzakirələrdən sonra təqdim edilib ki, bu da cəbhədə əməliyyat dinamikasına təsir göstərib. Yardımın miqyası tarixi olsa da, onun yetərliliyi və vaxtında çatdırılması ilə bağlı müzakirələr davam edir. Strateji ardıcıllıq miqyas qədər əhəmiyyətlidir.
- Müharibə Ukraynanın siyasi elitasını dəyişdiribmi?
- Bəli, əhəmiyyətli dərəcədə. Təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində ekspertiza artıq qərarvermə prosesində mərkəzi rol oynayır. Hərbi və könüllü sektorun nümayəndələri ictimai etimad və təsir qazanıblar.
Eyni zamanda, müharibədən əvvəlki dövrdə ön planda olan bəzi siyasi fiqurlar cəmiyyətin prioritetləri dəyişdiyi üçün aktuallığını itirib. Siyasi diskurs daha çox təhlükəsizlik yönümlü olub və korrupsiyaya, eləcə də milli maraqlarla bağlı qeyri-müəyyənliyə qarşı dözümsüzlük artıb. Transformasiya davam edir və açıq şəkildə müşahidə olunur.
- Şəxsi müşahidələrinizə əsasən, Ukrayna cəmiyyəti milli birlik nümayiş etdirirmi?
- Ukrayna cəmiyyəti suverenlik və müstəqillik prinsipləri ətrafında nəzərəçarpacaq dərəcədə birləşib. Müharibə dil və region fərqlərindən asılı olmayaraq vətəndaş kimliyini gücləndirib. Təcavüzə emosional reaksiyalar anlaşılandır. Lakin dominant tendensiya radikallaşma deyil, konsolidasiyadır. Ortaq təhlükə təcrübəsi həmrəyliyi dərinləşdirib və Avropa istiqamətli, demokratik institutlara əsaslanan strateji kursu daha da aydınlaşdırıb.