Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və “ExxonMobil”arasındakı əməkdaşlığın prioritetləri və Azərbaycanda qeyri-ənənəvineft ehtiyatlarının potensialı müzakirə olunub.
Trend xəbər verirki, bu barədə Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov özrəsmi “X” hesabında məlumat paylaşıb.
“ABŞ-nin "ExxonMobil" korporasiyasının qlobal qeyri-ənənəvikəşfiyyat üzrə meneceri Kit Simpson ilə SOCAR-la əməkdaşlığınprioritetlərini və Azərbaycanda potensial qeyri-ənənəvi neftehtiyatlarının qiymətləndirilməsi üzrə görülmüş işləri müzakirəetdik. Aşağı emissiyalı biznes imkanlarının artırılması və səmərəlitexnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi barədə fikirlərimizibölüşdük”,- deyə məlumatda qeyd olunub.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin iyun ayında SOCAR və “ExxonMobilCorporation” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. SənədAzərbaycanın neft-qaz sektorunda əməkdaşlığı nəzərdə tutur.