“İranın nüvəsizləşdirilməsi Azərbaycan və Türkiyə üçün vacibdir” – Hikmət Babaoğlu
"İran ətrafında baş verən hadisələr şübhəsiz ki, öz məntiqi sonuna çatana qədər bu və digər platformalarda müzakirə mövzusu olaraq qalacaqdır. Amma mənə elə gəlir ki, nə İran tərəfi güzəştə getməyə hazırdır, yəni ABŞ və İsrailin istədiyi dərəcədə güzəştə getməyə hazırdır, nə də ABŞ və İsrail bu güzəştləri qəbul etməyə hazırdır. Ona görə də heç bir güzəştdən söhbət gedə bilməz və hələlik masada hansısa razılaşmanın əldə olunmasına ümid etmək də olmaz. Məsələ prinsipialdır. Nəticə etibarilə, hər kəsə aydındır ki, ən yaxın zamanda İran nüvə silahı əldə edə bilər və bu gün İranın əldə etdiyi ballistik raketlər arsenalına diqqət etsək, görərik ki, artıq nüvə başlıqlarını daşıyacaq texniki göstəricilərə malik raketlər də İran istehsal edə bilər və ya bəlkə artıq istehsal edibdir. Ona görə də mən düşünmürəm ki, bundan sonra İran hansısa güzəştli addımlar atsın və mövcud vəziyyətdə də düşünmürəm ki, bu vəziyyət İsraili qane etsin".
Bu fikirləri Aznews.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Hikmət Babaoğlu deyib.
Qeyd edək ki, son günlər İran və ABŞ arasındakı münasibətlər ətrafında yayılan açıqlamalar göstərir: tərəflər gərginlik fonunda belə ehtiyatlı diplomatik fəaliyyət göstərirlər. İranın xarici işlər nazirinin müavini Məcid Təxt-Rəvançının “kompromisə hazırıq” mesajı təsadüfi səslənməyib və bu, Tehranın danışıqlar masasını tam tərk etmək niyyətində olmadığını ortaya qoyur. Eyni zamanda, Vaşinqtonda müxtəlif kanallar vasitəsilə mümkün razılaşma ehtimalları qiymətləndirilir. Lakin məsələnin əsas düyün nöqtəsi dəyişməz qalır: sanksiyalar hələ də həll edilməyib.
Deputat qeyd edib ki, indiki mərhələdə danışıqlar əsasən hər iki tərəfin vaxt qazanmasına hesablanıb.