İran XİN başçısı: ABŞ-la əsas prinsiplər üzrə razılıq əldə olunub
Cenevrədə keçirilən dolayı nüvə danışıqlarının ikinci turundan sonra tərəflər müəyyən çərçivə məsələlərində yaxınlaşma əldə edib...
Poliqon xəbər verir ki, İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi Cenevrədə ABŞ ilə keçirilən dolayı nüvə danışıqlarının ikinci mərhələsindən sonra jurnalistlərə açıqlama verib. O bildirib ki, tərəflər əsas prinsiplər üzrə ümumi razılığa gəlib və danışıqlar prosesində müəyyən irəliləyiş əldə olunub.
Nazirin sözlərinə görə, müzakirələr qarşılıqlı hörmət və konstruktiv mühitdə keçib. O qeyd edib ki, razılaşdırılmış prinsiplər gələcək mərhələdə texniki və hüquqi detalların işlənməsi üçün baza rolunu oynayacaq. Əraqçi vurğulayıb ki, Tehran öz nüvə proqramının dinc xarakter daşıdığını israrla bəyan edir və mümkün razılaşma ölkənin milli maraqlarına uyğun olmalıdır.
Diplomat əlavə edib ki, növbəti mərhələdə ekspert qrupları konkret mexanizmlər, o cümlədən sanksiyaların mərhələli şəkildə aradan qaldırılması və İranın nüvə fəaliyyətinin çərçivəsinin müəyyənləşdirilməsi üzərində işləyəcək. Onun sözlərinə görə, tərəflər dialoqu davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Cenevrədə baş tutan bu raund tərəflər arasında etimadın bərpası baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilə bilər. Bununla yanaşı, yekun razılaşmanın əldə olunması üçün hələ bir sıra mürəkkəb məsələlərin həlli tələb olunur.