Fevralın 15-də, Balkan dağlarının ətəyində, qədim Belqradın səması yağışlı bir yaz gününü xatırlatsa da, Serbiya paytaxtında Azərbaycanın səmimi dostluq hərarəti duyulurdu. Bu gün təkcə Serbiya üçün deyil, bütövlükdə Avrasiya diplomatiyası üçün mühüm bir tarixə çevrildi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiçin iştirakı ilə iki ölkə arasında Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının birinci iclasının keçirilməsi, Bakı və Belqrad arasındakı münasibətlərin artıq ən uca zirvəyə – strateji müttəfiqlik mərtəbəsinə yüksəldiyinin təsdiqi idi.
Prezident Aleksandar Vuçiç qonağını qarşılayarkən çinli dostlarının bir hikmətini xatırladaraq qeyd etdi ki, belə yağış olanda, bu, böyük bir işin başlanılmasına hər zaman yaxşı işarədir. Bu yağış, həqiqətən də, iki xalqın bir-birinə doğru atdığı növbəti böyük addımın xeyir-duası kimi səsləndi. İclasın Serbiya xalqı üçün müqəddəs olan Dövlətçilik Günü keçirilməsi, Azərbaycan Prezidentinə və xalqına göstərilən ali ehtiramın rəmzi idi. Vuçiç öz çıxışında cənab İlham Əliyevi təcrübəli dövlət xadimi və həqiqi lider adlandıraraq, ondan hər zaman çox şey öyrəndiyini, dünyadakı prosesləri onun fərqli baxış bucağından müşahidə etməyə müvəffəq olduğunu səmimiyyətlə etiraf etdi. Bu, illərin sınağından çıxmış sarsılmaz etimadın ifadəsi idi.
Liderlər strateji tərəfdaşlığın kağız üzərində qalmadığını konkret göstəricilərlə bəyan etdilər. 2012-ci illə müqayisədə ticarət dövriyyəsinin on altı faiz deyil, tam on altı dəfə artması bu əməkdaşlığın iqtisadi dayanıqlığını sübut edir. İndiyə qədər imzalanmış əlli yeddi sənədin üzərinə bu gün əlavə olunan onlarla yeni saziş, kənd təsərrüfatından tutmuş hərbi-texniki sahəyə qədər hər bir istiqamətdə əməkdaşlığın hüquqi zəminini daha da möhkəmləndirdi. Serbiya Prezidenti Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarına, xüsusilə Zirə pomidoru və Naxçıvan nemətlərinə olan heyranlığını gizlətmədi. O, öz hökumət üzvlərinə bu keyfiyyətli məhsulların Serbiya bazarında daha münasib qiymətlə yer alması üçün xüsusi tapşırıqlar verdi.
Görüşün ən mühüm strateji nəticələrindən biri enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı oldu. Bakıdan axan təbii qaz artıq Serbiyanın sənaye damarlarına həyat verir, lakin tərəflər bununla kifayətlənmir. İndi yeni hədəf – Serbiya ərazisində, xüsusilə Niş şəhəri ətrafında beş yüz meqavatlıq qazla işləyən nəhəng elektrik stansiyasının tikintisidir. Cənab Prezident İlham Əliyevin bu layihəni şəxsən nəzarətdə saxlayacağını vəd etməsi, Serbiyanın enerji müstəqilliyi yolunda ən böyük zəmanətdir. Azərbaycanın 2032-ci ilə qədər əlavə səkkiz giqavat enerji gücü əldə etmək və bunun böyük hissəsini Avropaya ixrac etmək planları, Serbiyanı bu enerji dəhlizində əsas qovşağa çevirir. İki ölkə arasındakı coğrafi məsafəni bu ilin may ayından başlayacaq Bakı-Belqrad birbaşa uçuşları qısaldacaq. Bu, təkcə turistlərin Xəzər sahilindəki möcüzələri görməsi demək deyil, həm də iş adamlarının və mədəniyyət xadimlərinin qovuşduğu yeni bir körpüdür. İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, Serbiya və Azərbaycan daim bir-birinin yanındadır. Beynəlxalq platformalarda bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini qeyd-şərtsiz dəstəkləyən bu iki ölkə, müasir dünyanın sarsıntılı geosiyasi mənzərəsində sabitlik və sadiqlik adası təsiri bağışlayır.
Bəyanatların sonunda səslənən şüarlar Belqradın salonlarında əks-səda doğurdu: "Yaşasın Serbiya! Yaşasın Azərbaycan! Yaşasın Serbiya-Azərbaycan dostluğu!" Bu görüş sadəcə sənədlərin imzalanması deyil, iki böyük liderin – öz xalqının maraqlarını hər şeydən üstün tutan iki polad iradəli dövlət xadiminin gələcəyə atdığı imzadır. Belqradın yağışlı göyləri altında açılan bu yeni səhifə, Bakı günəşinin hərarəti ilə isinəcək və hər iki xalqa daha firavan bir dünya bəxş edəcək.