Paşinyan seçkilərə 10 gün qalmış genişmiqyaslı parad keçirməyə hazırlaşır
Ermənistanın “Hraparak” nəşri tədbirin piar məqsədi daşıdığını iddia edir...
Poliqon xəbər verir ki, “Hraparak” qəzetinin öz mənbələrinə istinadən yaydığı məlumata görə, Ermənistan hakimiyyəti mayın 28-də, Birinci Respublika Günündə böyük hərbi parad keçirməyi planlaşdırır. Nəşr bildirir ki, tədbir ölkədə keçiriləcək seçkilərə cəmi 10 gün qalmış təşkil olunacaq.
Qəzet yazır ki, paradın keçirilməsi açıq şəkildə piar məqsədi daşıyır. Məqalədə qeyd olunur ki, baş nazir Nikol Pashinyan hakimiyyəti dövründə ölkənin müstəqil statusundan müəyyən qədər uzaqlaşdığı barədə tənqidlər səsləndirilib və hazırkı təşəbbüs bunun əksini nümayiş etdirmək cəhdi kimi qiymətləndirilir.
Nəşrin iddiasına görə, parad geniş ictimaiyyətə hakimiyyətin milli qələbələrə, o cümlədən Sərdarapat döyüşünə önəm verdiyini göstərmək və “Vətən naminə azadlıq mübarizəsinə hazır olmaq” mesajı vermək məqsədi daşıyır.
Məlumata əsasən, paradla bağlı hazırlıqlara hələ ötən ilin dekabrında başlanılıb. Ermənistan Müdafiə Nazirliyinə hərbi hissələrdə uyğun xarici görünüşə malik əsgərlərin, o cümlədən qadın hərbçilərin seçilməsi tapşırılıb. Artıq parad məşqlərinin keçirildiyi də bildirilir.
Rəsmi qurumlar məsələ ilə bağlı hələlik açıqlama verməyiblər. Bununla belə, müşahidəçilər qeyd edirlər ki, seçkiöncəsi dövrdə belə tədbirlərin təşkili ictimai rəyə təsir baxımından siyasi müzakirələrə səbəb ola bilər.