“Yeni yolların açılması region üçün faydalıdır” - Maka Boçorişvili
Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Boçorişvili Ermənistanla Azərbaycan arasında yeni yolların çəkilməsini Cənubi Qafqaz üçün faydalı hesab etdiyini bildirib.
Hafta.az yazır ki, Gürcüstanın xarici işlər naziri bunu "Imedi LIVE" proqramında bildirib. Ermənistanla Azərbaycan arasında yeni nəqliyyat təşəbbüsləri və Gürcüstanın bu kontekstdəki rolu barədə şərh verən Maka Boçorişvili qeyd edib ki, Gürcüstanın regiondakı strateji rolunu heç nə əvəz edə bilməz. Onun sözlərinə görə, strateji mövqeyinə görə Gürcüstan əsas nəqliyyat mərkəzidir və yeni yolların olması Gürcüstanın bu baxımdan potensialını zəiflədəcək.
Gürcüstanın xarici işlər naziri yeni yolların çəkilməsini region üçün vacib bir aktiv hesab etdiyini vurğulayıb. O, Gürcüstanın rolunu azaltmaq üçün müəyyən cəhdlərin olduğunu qiymətləndirib, lakin reallıq budur ki, yeni marşrutların yaranmasına baxmayaraq, Gürcüstan qlobal geosiyasi xəritədə strateji əhəmiyyətini qoruyub saxlayır. “Bu gün biz Ermənistanla Azərbaycan arasında yeni yolların tikintisini fəal şəkildə müzakirə edirik ki, bu da region üçün faydalıdır. Əgər bu inkişaf edərsə və regionumuza yeni yollar əlavə olunarsa, nəqliyyat əlçatanlığı baxımından rolumuz artacaq, lakin hər hansı bir yolun Gürcüstanı əvəz etməsi ağlasığmazdır. Tələbat hər il artır. Hətta daha üç-dörd marşrut əlavə olunsa belə, bu, Qərblə Şərq arasında yük daşınması baxımından baş verən hər şeyi əhatə etmək üçün kifayət etməyəcək. Biz bütün bunlara müsbət baxırıq; bu yaxşıdır, biz xoşbəxtik, biz bunu bəyənirik və biz bunu Gürcüstan yolu ilə rəqabət aparan yol kimi görmürük”, - deyə Gürcüstanın xarici işlər naziri bildirib.