Fevralın 12-də Banqladeşdə seçicilər xalq üsyanının “Avami Liqası” partiyasının 15 illik hakimiyyətinə son qoymasından bəri ilk dəfə yeni hökumət seçmək üçün seçki məntəqələrinə axışırlar.
AZƏRTAC xarici mediaya istinadla xəbər verir ki, bu ölkədə 127,6 milyondan çox insan səs vermək hüququna malikdir və Konstitusiya islahatları ilə bağlı referendumda da qərarlarını verəcəklər. Səsvermənin ilkin nəticələrinin axşam saatlarında açıqlanması ehtimalı var. Banqladeş vətəndaşları ölkə üzrə 42.000 seçki məntəqəsində 300 parlament üzvünü seçirlər. Parlament yerləri uğrunda cəmi 51 siyasi partiya və 2034 namizəd, o cümlədən 275 müstəqil namizəd mübarizə aparır. Namizədlərin birbaşa xalq tərəfindən seçildiyi 300 ümumi yerə əlavə olaraq, parlamentdə qadınlar üçün ayrılmış 50 yer var və bununla da palata üzvlərinin ümumi sayı 350 nəfərə çatır.
Seçki dairələrinin 90%-dən çoxunda müşahidə kameraları quraşdırılıb, ciddi təhlükəsizlik tədbirləri görülür. Banqladeşdə asayişi qorumaq üçün müxtəlif hüquq-mühafizə orqanlarından təxminən 958.000 əməkdaş, həmçinin 100.000 əsgər səfərbər edilib. Bir seçki dairəsində səsvermə namizədin vəfat etməsi səbəbindən dayandırılıb.
Devrilmiş Baş nazir Şeyx Hasinanın “Avami Liqası” partiyasının seçkilərdən kənarlaşdırılmasından sonra Banqladeş Milliyyətçi Partiyasının (BNP) rəhbərlik etdiyi koalisiya və “Camaatı-İslami” partiyası iki əsas namizəddir.