“Neokolonializm və qlobal bərabərsizlik” mövzusunda beynəlxalq konfransın yekunlarına dair bəyanat qəbul edilib
Bakı Təşəbbüs Qrupunun təşkilatçılığı ilə paytaxtda keçirilən“Neokolonializm və qlobal bərabərsizlik” mövzusunda beynəlxalqkonfransın yekunlarına dair bəyanat qəbul edilib.
Trend-in məlumatına görə,sənəddə qeyd olunur ki, konfrans iştirakçıları qlobalbərabərsizliyin tarixi və struktur əsaslarını qəbul edir, xalqlarınöz müqəddəratını təyinetmə və təbii sərvətlər üzərində suverenhüquqlarını dəstəklədiklərini bildirirlər.
Bəyanatda dekolonizasiyanın davamlı və prinsipial öhdəlik kimiqiymətləndirildiyi vurğulanır, beynəlxalq həmrəylik prinsiplərinəsadiqlik ifadə olunur. Eyni zamanda, iştirakçılar beynəlxalqinstitutlarda islahatların aparılmasına, bərabərsizlikləmübarizənin gücləndirilməsinə, elmi tədqiqatların və ictimaidialoqun genişləndirilməsinə, eləcə də suverenliyə hörmətəəsaslanan ədalətli tərəfdaşlıqların təşviqinə çağırış ediblər.