Regionlarda melioservis idarələri ləğv edilir: Optimallaşdırma, yoxsa yeni risklər?
Bizimyol saytından verilən məlumata əsasən, ain.az məlumatı açıqlayır.
Azərbaycanda meliorasiya və su təsərrüfatı sahəsində struktur dəyişiklikləri son dövrlərdə daha intensiv xarakter alıb. Müxtəlif bölgələrdə fəaliyyət göstərən melioservis idarələrinin ləğv olunması ilə bağlı elanların artması bu sahədə genişmiqyaslı optimallaşdırma prosesinin getdiyini göstərir. Bu addımlar dövlət idarəetməsinin səmərəliliyinin artırılması kimi izah edilsə də, regionlarda suvarma xidmətlərinin gələcəyi ilə bağlı müəyyən suallar və narahatlıqlar da yaradır.
Son məlumatlara görə, Kürdəmir, Sabirabad, Sumqayıt və Lənkəran Melioservis idarələri ləğv olunduğunu elan edib. Bundan əvvəl isə Salyan və Qazax melioservis idarələrinin fəaliyyəti dayandırılmış, həmçinin Bakı İxtisaslaşdırılmış Elektrik Avadanlıqlarının Təmir-Quraşdırma və Sazlama İdarəsi də ləğv edilən strukturlar sırasına daxil edilmişdi. Eyni proses Neftçala, Gəncə, Ucar, Yevlax və Bərdə üzrə də həyata keçirilib.
Melioservis idarələri uzun illər kənd təsərrüfatı infrastrukturunun mühüm hissəsi olub. Onların fəaliyyəti suvarma kanallarının işlək saxlanılması, nasos stansiyalarının təmiri, drenaj sistemlərinin bərpası, torpaqların şoranlaşmasının qarşısının alınması və su təminatının davamlılığının qorunması kimi həyati funksiyaları əhatə edib. Xüsusilə aran bölgələrində bu xidmətlərin fasiləsiz fəaliyyəti məhsuldarlığın və fermer təsərrüfatlarının dayanıqlığının əsas şərtlərindən biri sayılır.
İdarələrin ləğvi ilə bağlı rəsmi yanaşma xidmətlərin dayandırılması deyil, onların daha iri regional strukturlar vasitəsilə mərkəzləşdirilmiş şəkildə idarə olunmasıdır. Bu model paralel strukturların aradan qaldırılması, inzibati xərclərin azaldılması, texniki resursların daha səmərəli bölüşdürülməsi və müasir idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqi məqsədi daşıyır. Eyni zamanda texniki parkın yenilənməsi və mütəxəssis potensialının vahid sistem daxilində koordinasiyası planlaşdırılır.
Bununla belə, yerli səviyyədə xidmətlərin operativliyi məsələsi əsas narahatlıq mövzusu olaraq qalır. Fermerlər üçün nasazlıqlara vaxtında müdaxilə, suvarma sistemlərində yaranan problemlərin sürətli aradan qaldırılması və mövsümi su təminatında gecikmələrin olmaması həyati əhəmiyyət daşıyır. Əgər yeni idarəetmə modeli bu operativliyi qoruyub saxlaya bilməzsə, kənd təsərrüfatı istehsalçıları əlavə çətinliklərlə üzləşə bilər.
Digər tərəfdən, düzgün təşkil olunmuş mərkəzləşdirilmiş sistem xidmət keyfiyyətinin yüksəlməsinə də şərait yarada bilər. Daha güclü texniki baza, vahid koordinasiya və rəqəmsal idarəetmə mexanizmləri su resurslarının daha səmərəli idarə olunmasına imkan verə bilər.
Meliorasiya sahəsində aparılan dəyişikliklər yalnız inzibati qərar kimi qiymətləndirilməməlidir. Su resurslarının idarə olunması Azərbaycanın kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi və regionların sosial-iqtisadi sabitliyi üçün strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu səbəbdən həyata keçirilən optimallaşdırma prosesinin real nəticəsi xidmətlərin əlçatanlığının qorunması, texniki müdaxilə sürətinin azalmaması və fermerlərlə operativ əlaqə mexanizmlərinin effektiv qurulmasından asılı olacaq.
Əsas məsələ dəyişikliklərin kağız üzərində deyil, praktik müstəvidə necə işləyəcəyidir. Əgər yeni sistem regionlarda daha çevik və keyfiyyətli xidmət təmin edərsə, bu islahatlar meliorasiya sahəsinin modernləşməsinə mühüm töhfə verəcək. Əks halda isə yerli təsərrüfatlar üçün yaranacaq boşluqlar su təminatı və kənd təsərrüfatı istehsalına birbaşa təsir göstərə bilər.